10. Dani smokava: Gastro užitak i povratak tradiciji

I ove godine, početkom rujna, iznova je u fokusu smokva. Svi ljubitelji ove plemenite mediteranske voćke na kojoj su odrastali naši stari tako će između 02. i 04. rujna ponovo doći na svoje, kada se u Krku priređuje gastro manifestacija koja će uz prodajnu izložbu proizvoda od smokava također ponuditi zanimljive edukativno-kreativne i kulturno-zabavne sadržaje.
Osim toga, u isto vrijeme, sedamnaest ugostiteljskih objekata s područja Grada Krka služit će maštovita slatka i slana jela temeljena na plodu ove nutricionistički vrijedne voćke, poput kolača, torti ili sladoleda od smokava, sušenih smokava na kremi od mascarponea i cimeta, krostate sa smokvinim pekmezom, šurlica sa škampima i smokvama, steaka u umaku od suhih smokava, grdobine u umaku od smokava i badema, telećeg odreska u umaku od smokava i crnog papra, paštete od pršuta i smokava ili pizze za smokvama. Za kulturno-zabavni dio programa zaduženi su redom Vokalna skupina Bona forma, Dječji pjevački zbor Mići Boduli i Klapa Nono, koji će na Veloj placi u kasnijim poslijepodnevnim satima biti združeni s gotovo cjelodnevnim mini-sajmom. Za sve kreativce tu su i tri radionice: jedna posvećena izradi marmelade od smokava, a preostale dvije modeliranju smokava i filcanju vune. Edukativni dio manifestacije iznova je povjeren Željku Prgometu koji će, 03. rujna, održati predavanje o odabiru sorata smokava za okućnicu i plantažni uzgoj, nakon kojeg slijedi podjela smokvinih sadnica, zajedno s mogućim konzultiranjem. Organizaciju 10. po redu Dana smokava iznova potpisujeTuristička zajednica Grada Krka.

Program događanja:

02. rujna (petak), Vela placa; Koktel bar Volonis

• 11.00 - 13.00, radionica izrade keramičkih smokava
  • 11.00 - 13.00, radionica izrade marmelade od smokava
  • 17.00 - 20.00, radionica izrade keramičkih smokava
  • 17.00 - 20.00, radionica filcanja vune
  • 19.00, nastup Vokalne skupine Bona forma

03. rujna (subota), Vela placa

• 10.00 - 13.00, radionica filcanja vune
  • 10.00 - 13.00, radionica izrade keramičkih smokava
  • 18.00 - 20.00, radionica filcanja vune
  • 18.00 - 20.00, radionica izrade keramičkih smokava
  • 19.00, nastup Dječjeg pjevačkog zbora Mići Boduli

03. rujna (subota), Koktel bar Volonis

• 17.00, stručno predavanje: Odabir sorata smokava za okućnicu i plantažni uzgoj, Željko Prgomet
  • Nakon predavanja slijedi podjela smokvinih sadnica uz mogućnost konzultacija!

04. rujna (nedjelja), Vela placa

• 11.00 - 13.00, radionica filcanja vune
  • 11.00 - 13.00, radionica izrade keramičkih smokava
  • 18.00 - 20.00, radionica filcanja vune