10. Robotrka na prstenac: U ukupnom poretku dvije krčke ekipe zauzele vodeće pozicije

U gradu Krku, na Trgu krčkih glagoljaša i tamošnjoj sportskoj dvorani, 17. lipnja 2023. godine, održano je pretposljednje natjecanje 10. Robotrke na prstenac čiji su organizatori, po treći put, bili Osnovna škola Fran Krsto Frankopan i Klub informatičara otoka Krka - KIOK, dok su sponzorsku podršku natjecanju pružili Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.

Svoja znanja i vještine pritom je odmjerilo 138 školarca raspoređenih u 35 ekipa s područja Istarske i Primorsko-goranske županije, i to iz Pule, Fažana, Medulina, Rovinja, Barbana, Pazina i Krka, a koje su za ovu utrku robotima pripremali njihovi mentori, mahom učitelji tehničke kulture i informatike.

Robotrka na prstenac predstavlja natjecanje učenika osnovnih škola s područja Istarske i Primorsko-goranske županije koje se, s ciljem popularizacije robotike, redovito priređuje još od 2013., a tijekom jedne godine održi se više natjecanja u različitim mjestima Istre i Kvarnera, iako je završnica uvijek u Barbanu, i kao takva vezana uz program poznate Trke na prstenac. Sudionici ovog natjecanja, redom mladi talentirani informatičari, grupirani su u tročlane ekipe, s time da svatko od njih upravlja robotom po jednu vožnju u svakoj od tri discipline. Kako bi uopće mogli sudjelovati u utrci, njezini sudionici najprije moraju sastaviti i opremiti robote za natjecanje s motorima za upravljanje te dizanje i spuštanje koplja, kao i senzorima za praćenje crte. Pored toga, robote opremaju kamerom, a kako bi njime što uspješnije upravljali natjecatelji su izazvani da slože i odgovarajuću programsku podršku. U prvoj vožnji robotom se upravlja ručno, pomoću tipkala, tipkovnice, miša ili nekog alternativnog upravljača, dok se u drugoj robotom, također, manipulira ručno, međutim natjecatelji arenu ne mogu vidjeti izravno već se prstenac trude pogoditi gledajući na svome računalu sliku s kamere montirane na samom robotu. U trećoj vožnji robot treba, prateći crnu crtu u areni, doći do prstenca, a natjecatelji ga mogu gađati samo dižući i spuštajući koplje. Uspješnost pogodaka, u ovom slučaju, ovisi o programima koji su napisani, i pomoću kojih se upravlja robotom.

Po odrađenom natjecanju, prvo mjesto zaslužila je ekipa Tri mušketira Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk (u sastavu Filip Jurešić, Marin Braut i David Rimbaldo), predvođena mentoricom Ivonom Klarić, dok je drugo mjesto pripalo ekipi NDN, također, škole domaćina (u sastavu Doria Arabadžić, Nika Grgantov i Nikola Bogović), pod vodstvom iste mentorice. Treće mjesto osvojila je ekipa Arduino III Društva za robotiku Istre iz Pule (u sastavu Ivan Lipljan, Ian Prašina Beever i Ian Kosanović), predvođena mentorom Draganom Pantićem. U natjecanju su ove godine sudjelovali i korisnici Centra za rehabilitaciju Down sindrom centar Pula koji su, naposljetku, proglašeni najcool ekipom.

Finalna utrka 10. Robotrke na prstenac održat će se, kao što već rečeno, u Barbanu, pretposljednjeg vikenda u kolovozu, u sklopu tradicionalne viteške igre Trka na prstenac.