2. Festival turističkog i etno filma: Sjajan program i izvrsni filmovi obilježili dva festivalska dana u Krku

U organizaciji Udruge Tragom hrvatske baštine i Turističke zajednice Grada Krka te pod pokroviteljstvom Grada Krka, Turističke zajednice otoka Krka, Turističke zajednice Kvarnera, Janafa i Primorsko-goranske županije, u gradu Krku, u sklopu obilježavanja Svjetskog dana turizma, priređeno je drugo izdanje Festivala turističkog i etno filma - TEF, koje je oduševilo ne samo brojnu publiku već i filmaše iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore.

Podsjetimo, i ove je godine na TEF, koji se može pohvaliti novostečenim međunarodnim karakterom, prijavljeno više od stotinu filmova, s time da je selekcija od njih 74, u četvrtak, 26. rujna, prikazana u Velikoj vijećnici Grada Krka - Kinu Krk. Višesatna projekcija tako je prethodila ceremoniji otvorenja koja je započela nastupom folkloraša iz Kulturnog društva Ive Jelenović iz Dobrinja, a koji su publiku u dvoranu otpratili uz zvukovlje za otok karakteristične mantinjade. Nakon hrvatske himne u izvedbi članica Klape Vejanke, posjetitelje festivala i njegove sudionike najprije su u ime organizatora pozdravili Vjeko Alilović i Marko Gracin, a potom domaćini, direktorica Turističke zajednice Grada Krka Ivana Kovačić i krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, s time da je naposljetku riječ preuzeo i izaslanik primorsko-goranskog župana Alfred Franković. O pristiglim filmovima i konceptu TEF-a zatim je govorio Igor Modrić, selektor festivala i predsjednik stručnog ocjenjivačkog suda.

Nastavak festivalskog programa donio je razgovor na temu Filmska baština kojeg je moderirao književnik i sveučilišni profesor Nikola Petković, a u kojem su sudjelovali redatelj i etnolog Aleksej Gotthardi Pavlovsky te filmski redatelj i glazbenik Danilo Šerbedžija. Ova je cjelina zaključena najavnim isječkom novog i dugo iščekivanog filma Dražen o najboljem hrvatskom košarkašu svih vremena Draženu Petroviću.

Publiku ništa manje nije oduševila ni druga panel rasprava motivirana temom Svi smo mi promotori svoje zemlje u kojoj su sudjelovali putopisac i filmski redatelj Stipe Božić, osnivačica Udruge Žene za otok Jovana Čutul, redatelj i travel vlogger Branimir Kamber, kolumnist, bloger, stručnjak i promotor vrijednosti obiteljskog turizma Nedo Pinezić, glazbenik i skladatelj Damir Halilić Hal te proslavljeni vaterpolist - osvajač vaterpolske Lige prvaka David Burburan, dok je moderiranje bilo povjereno Borni Šmeru.

Nakon što su zaključena oba razgovora, uslijedila je svečana dodjela nagrada i proglašenje najboljih filmova ovogodišnjeg TEF-a. Najznačajnija nagrada - festivalski Grand prix tako je pripao filmu Operation 4 Turističke zajednice Grada Omiša, autora i režisera Danijela Bolića iz produkcijskog studija Beep Films. U kategoriji Etno filma, Grand prix publike osvojio je uradak KUD Sv. Juraj Draganić - 90 godina Kulturno-umjetničkog društva Sv. Juraj Draganić, a Grand prix festivala uradak Kad se sjetim Krke - miris kruha Nacionalnog parka Krka. U kategoriji Turističkog filma, Grand prix publike pripao je uratku Light of Hvar Turističke zajednice Grada Hvara, a Grand prix festivala uratku Operation 4 Turističke zajednice Grada Omiša. U kategoriji Dokumetarnog filma slavio je uradak Bukove šume Paklenice Nacionalnog parka Paklenica zasluživši Grand prix festivala. U međunarodnoj selekciji, Grand prix festivala za dokumentarni film uručen je autoru uratka Mali grad velika ljubav produkcijskog studija Filmtastično iz Velike Kladuše, Bosna i Hercegovina, dok je Grand prix festivala za turistički film pripao autoru uratka Oseti duh Novog Sada Turističke organizacije Grada Novog Sada, Srbija.

Festivalski program popratila je i prezentacija autohtonih krčkih proizvoda OPG-a Magriž, OPG-a Katunar, OPG-a Gršković te plantaže Kusshh, kao i proizvoda Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije.

Drugog festivalskog dana, u petak, 27. rujna, program je započeo predavanjem na temu Snimanje u nemogućim uvjetima koje je održao Stipe Božić, nakon kojeg je uslijedila jedinstvena filmska radionica Krk u jednoj minuti u sklopu koje su filmski znalci - Josip Pino Ružić, Robert Kalčić, Igor Modrić i Branimir Kamber - s učenicima Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir snimali i montirali jednominutne filmove o gradu i otoku Krku, namijenjene publiciranju na društvenim mrežama.

Ovogodišnje izdanje TEF-a visoko je podiglo kvalitativnu ljestvicu, a Krk je, kako kažu posjetitelji i sudionici, dobio prepoznatljiv i respektabilan festival čiji organizatori za sljedeću godinu najavljuju mnoge novine i iznenađenja.

Fotografije: Udruge Tragom hrvatske baštine.