62. Ljetne priredbe: Musica cubicularis
Nastavak glazbenog programa 62. Ljetnih priredbi, 05. srpnja 2018. godine, s početkom u 21.30 sati, u idiličnom ambijentu Frankopanskog kaštela donosi koncert poznatog slovenskog ansambla Musica cubicularis posvećenog predstavljanju glazbene baštine od srednjeg vijeka do klasicizma.
Nakon proslova ansambla Antiphonus, ovim koncertom, ujedno i 1. epizodom: Iz kraja grofova Celjskih, nastavlja se Glazbena priča Knezova Krčkih Frankopana, obzirom da se upravo glazbenim programom ovogodišnjeg festivala obilježava 900. obljetnica od prvog pisanog spomena Knezova Krčkih Frankopan na otoku Krku. Stoga, u namjeri da se ukaže na bogatstvo i različitost europske glazbene baštine od 12. do 17. stoljeća, program donosi seriju od devet koncerata ozbiljne glazbe (proslov, sedam epizoda i epilog), uzimajući u obzir staru (srednjovjekovnu), ranu (renesansnu) i klasičnu (baroknu) glazbu te tako prateći vrijeme vladanja loze Frankopana, ali i nekolicinu konkretnih povijesnih trenutaka. Međutim, Europska godina kulturne baštine možda se najintenzivnije evocira u povijesnim ambijentima u kojima će koncertni programi biti izvedeni, i to na način da će se izvedbe vezivati uz prostore koji su u također dijelom bogatog frankopanskog nasljeđa, poput Frankopanskog kaštela čiju su izgradnju započeli Vid II. I Bartul I., a nastavili njihovi sinovi.
U kasnom srednjem vijeku nije bilo beskontaktnog plaćanja, dapače, naplate su se često vršile i na račun ubogog puka koji se našao u procjepu brojnih plemićkih razmirica. Moćna obitelj grofova Celjskih nije bila partner kojeg se moglo izbjeći. Srećom, osim što su im Frankopani ipak uspjeli stati na kraj, a Veronika Desinićka dobila posthumnu slavu kao mljekarski brend, ostaje nam laka i slatka zadaća čuti što se sve sviralo kod naših prvih susjeda koji bi ovom prigodom barem glazbom iskupili žrtvu Elizabete Frankopan uzrokovanu nevjerom njezinog supruga Fridrika II. Celjskog.
Ansambl Musica cubicularis osnovan je 2004. godine te se ubrzo razvio u dinamičan kolektiv fleksibilne veličine i raznolikih sastava. Prvenstveno posvećen izvođenju rane glazbe na odgovarajućim instrumentima, ansambl u svojim programima često predstavlja manje poznate i neobjavljene skladbe, uključujući operne arije iz arhiva grofova Attems iz Slovenske Bistrice, dijaloga iz arhiva katedrale u Kopru, duhovne glazbe iz franjevačkog samostana u Novom Mestu te koncerata iz Ptuja. Dosad je ansambl surađivao s domaćim i stranim pjevačima, gudačima, duhačima, lutnjistima, harfistima, čembalistima, kornetistima, trombonistima, pijanistima, glumcima i plesačima, te s vodećim stručnjacima kao što su María Cristina Kiehr, Manfredo Kraemer, William Dongois i Edoardo Torbianelli. Musica cubicularis zabilježila je nastupe u Sloveniji, Italiji, Njemačkoj, Hrvatskoj, Češkoj, Španjolskoj i Švicarskoj. Godine 2005. za Slovenski radio i Institut za muzikologiju SAZU snimila je nosač zvuka slovenske barokne glazbe, a 2009. s violinistom Žigom Faganelom i album sonata Giuseppea Tartinija.
Ulaznice za koncert Musice cubicularis po cijeni od 30,00 kn mogu se kupiti u Galeriji Decumanus (svakim danom osim nedjelje, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 22.00 sata) ili rezervirati telefonom na 051 220 041, odnosno mailom na kultura@gradkrk.net. Program 62. Ljetnih priredbi organizira Centar za kulturu Grada Krka.