67. Ljetne priredbe: Svečano otvorenje uz Acoustic Project i Dariju Auguštan - 21. lipnja; u nastavku koncert Marka Tolje - 23. lipnja

Povodom otvorenja 67. Ljetnih priredbi, u sklopu programa Krk Music Festa, u srijedu, 21. lipnja 2023. godine, na Trgu krčkih glagoljaša, s početkom u 21.00 sat, nakon tradicionalnog potpisivanja festivalske povelje, koncert nazvan Tradicija kroz prizmu sadašnjosti održat će ansambl Acoustic Project uz podršku sopranistice Darije Auguštan.

Okupljena publika pritom će imati prilike čuti neke od skladbi s posljednjeg nosača zvuka Acoustic Projecta pod nazivom Furious Dance, tj. set novijih uradaka Dubravka Palanovića i Srđana Berdovića koji su u direktnoj i indirektnoj vezi s hrvatskom tradicijskom glazbom. Deseteročlanom ansamblu na pozornici će se pridružiti mlada, ali već višestruko nagrađivana sopranistica Darija Auguštan koja će izvesti skladbe: Georgea Gershwina, Samuela Barbera i Heitora Villa-Lobosa.

Ansambl Acoustic Project, 2008. godine, zajedno s kolegama i prijateljima, osnovao je skladatelj i kontrabasist Dubravko Palanović, koji ga otad i vodi. Deset vrsnih glazbenika, okupljenih u ansamblu, jedinstvena su pojava na domaćoj glazbenoj sceni. Uzimajući u obzir godine djelovanja, mnoge transformacije događale su se, kako u postavi glazbenika, tako i u samim glazbenim izričajima čiji širok glazbeni spektar, od klasike, jazza, folklora, pa čak i rocka, daje jasan pečat prepoznatljivosti u ideji i izvedbi. Koncertno djelovanje ansambla krenulo je ciklusom Za noćne ptice u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, a nastavilo se brojnim koncertima na vodećim festivalima u zemlji i inozemstvu. Godine 2012. Acoustic Project snimio je svoj prvi nosač zvuka u izdanju Aquarius Recordsa i Morris studija, a nedavno i album Furious Dance kojeg je objavila talijanska izdavačka kuća Velut Luna.

Darija Auguštan jedna je od najtraženijih mladih glazbenica. Diplomirala je solo pjevanje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Snježane Bujanović - Stanislav. Pjevačko obrazovanje započela je u Glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu u klasi prof. Nataše Šurine. Njezin lirski sopran karakterizira lijepa boja, tehnička izvrsnost i sonornost, a bez obzira na godine, iza nje je već pozamašan niz glavnih uloga u operama i operetama. Jednako je uspješna kao operna i kao koncertna umjetnica. Stipendistica je istaknute umjetnice Mirjane Bohanec Vidović. Dobitnica je mnogobrojnih priznanja i nagrada kako na državnim tako i međunarodnim natjecanjima. Od 2022. godine članica je solističkog opernog ansambla HNK u Zagrebu.

Nakon nastupa Acoustic Projecta, također, kao dio Krk Music Festa, u petak, 23. lipnja, u 22.00 sata, u samome gradskom središtu, na rivi, uslijedit će koncert pod nazivom Dear Mr. Sinatra kojeg će, interpretirajući neke od najpoznatijih svjetskih evergreena poput Fly me to the moon, My way, Strangers in the night ili That's life, iznijeti Marko Tolja praćen septetom kojeg čine vrhunski glazbenici: Ivan Popeskić, Henry Radanović, Branimir Gazdik, Ivan Pešut, Antonio Geček, Oliver Ereš i Marin Ferketin. Jedan od najboljih hrvatskih vokala i strastveni zaljubljenik u swing ovim će programom koji obiluje glamurom i elegancijom, evocirati zlatno doba Hollywooda.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.