72 sata bez kompromisa: Gotovo 90 mladih volontiralo diljem otoka Krka

Gotovo 90 mladih volontera; 19 radnih, ekoloških i socijalnih akcija; 72 sata bez kompromisa. Tako bi se, u najkraćim crtama, mogla predstaviti ova zanimljiva i hvalevrijedna akcija, a koju je 16. i 17. listopada 2020. godine u djelo provela skupina mladih otočanki i otočana, okupljena u inicijativi iza koje, u krčkom slučaju, stoji Caritas Biskupije Krk.

Ta se karitativna organizacija, naime, posredstvom brojnih mladih volontera, ove godine prvi put odlučila priključiti međunarodnom projektu masovnog i beskompromisnog poticanja i promicanja volonterstva, ali i pomaganja onima u potrebi.

– 72 sata bez kompromisa naziv je međunarodnog volonterskog projekta kojem se ove godine u Hrvatskoj priključilo 14 gradova i jedna općina, a među njima, po prvi put, i grad, odnosno otok Krk, istakao je glavni koordinator krčkog dijela ove međunarodne inicijative Robert Brozić. Cilj samog projekta kojim se mlade potiče na volontiranje te da svojim radom i društvenim angažmanom doprinose boljitku zajednice u kojoj žive, na Krku je neupitno ispunjen, i to kako zbog velikog broja sudionika koji su dali značajan doprinos našim htijenjima, tako i zbog specifičnog ozračja koje je vladalo tijekom provođenja naših radnih, ekoloških i socijalnih akcija, nastavio je Brozić.

Tijekom petka kad se djelovalo na pet, a posebice subote tijekom koje se radilo na čak 14 lokacija diljem otoka Krka, mladi su pokazali i dokazali da su mnogi među njima uvijek i svugdje spremni beskompromisno darivati svoje vrijeme, rad, vještine i talente, i to potrebama bližnjih, a posebno starijima i socijalno ugroženima.

– Uz sve ostalo, veseli nas i činjenica što nam se u provedbi akcija priključilo i 12-ero mladih s otoka Lošinja, čime su naša nastojanja dobila i širi, međuotočni, odnosno kvarnerski karakter, kazao je Brozić, dodavši, kako su volonteri uglavnom bili angažirani na čišćenju i uređivanju okoliša, popravljanju i bojanju ograda, ličenju i oslikavanju zidova, ali i sadnji zelenila.

Svoj rad i trud mlade su Bodulke i Boduli uložili u više otočnih vrtića, škola i ustanova koje skrbe o starijim osobama, među ostalima i krčkom domu Mali Kartec, kao i u sjedištu biskupijskog Caritasa gdje se već godinama provode programi brige o osobama s posebnim potrebama i invaliditetom.

Podsjetimo, 72 sata bez kompromisa pokrenuta su u Njemačkoj pred tri desetljeća, a u našoj se zemlji organizira već sedam godina, s time da je ove godine tijekom trećeg vikenda u listopadu akcija poticanja i promicanja volonterstva provedena u čak deset europskih zemalja. Prema tome, 90 krčkih volontera proteklog je vikenda bilo dijelom jedne velike i lijepe priče, zajedno s ostalih 2.400 volontera i 365 akcija provedenih u Hrvatskoj.

– Nadamo se da će ovaj projekt u budućnosti donijeti još mnogo dobra te da će se plodovi rada umnožavati. Hvala donatorima i sponzorima koji su pomogli u realizaciji projekta, Caritasu Biskupije Krk, Biskupiji Krk, Gradu Krku, Pekari Vrbnik, Vinariji Katunar, Croatia osiguranju, medijima te svim volonterima koji su pomagali u pripremi i s resursima, zaključio je Brozić.