Adriatic Depth Trophy: Najuspješniji svjetski ronioci pred novim kvarnerskim izazovom

Ovog se tjedan, između 29. svibnja i 02. lipnja, u akvatoriju Kvarnerskog zaljeva održava šesto po redu natjecanje u dubinskom ronjenju na dah Adriatic Freediving Trophy. Od ponedjeljka do petka, najuspješniji svjetski ronioci bore se za titulu najboljeg, a riječ je o jednom od najizazovnijih natjecanja, posebice ove godine, kada je termin, zbog svjetskog prvenstva, s početka rujna prenesen na kraj svibnja i početak lipnja, što znači da je i more hladnije nego li inače.

– Došao sam s Filipina gdje je temperatura mora čak 30 stupnjeva i uskočio u Kvarner na 17 - 18! Razlika je velika, a prema tome i izazov puno veći, no jednako uživam. Ronjenje je stvar vještine i snalažljivosti, a Kvarner je uvijek bio poseban trofej, kazao je Petar Klovar, najbolji svjetski ronilac na dah koji je prije dva tjedna na Filipinima postavio još jedan svjetski rekord.

Otok Krk već je postao poznat po roniocima koji jednom godišnje odmjeravaju snage roneći na najdubljoj točki Kvarnera, u kanalu Krušija kod otočića Plavnika gdje se morski procjep spušta do 120 metara. Na ovom su natjecanju sudjelovali mnogi svjetski prvaci sa svih kontinenata, a čak je četiri puta srušen i svjetski rekord. Organizator natjecanja Vitomir Maričić, i sam višestruki prvak svijeta, više izazova vidi u ulozi organizatora nego li kao natjecatelj.

– Organizacija ovakvog događaja jako je kompleksna. Dakle, puno bih radije ronio nego li se bavio svim detaljima koji moraju biti dobro posloženi kako bi se natjecanje odvijalo prema planu. Također, njegovo je održavanje nezamislivo bez već ustaljenih partnera: Grada Krka, Turističke zajednice Grada Krka i Centra aktivnosti Krk, uz napomenu kako je sjedište natjecanja ove godine preseljeno u Kamp Glavotok, koji je nadomak mora i natjecateljima se jako svidio. Dosad je, što se natjecanja tiče, sve proteklo u najboljem redu, pa se nadam da ćemo i ove godine zadovoljiti standarde postavljene prijašnjih godina, istakao je  Vitomir Maričić, višestruki svjetski prvak i rekorder u dubinskom ronjenju na dah, ujedno i glavni organizator natjecanja.

Posljednjeg dana, 02. lipnja, u 09.00 sati, Budimir Šobat pokušati će oboriti nacionalni rekord u disciplini - statika u bazenu, i to u Kampu Glavotok, gdje će u ranijim večernjim satima biti priređena i podjela priznanja najboljim roniocima.