Adriatic Depth Trophy: Svjetska rekorderka Sanda Delija i Donat Faraguna pobjednici šestog po redu natjecanje u dubinskom ronjenju na dah

Završeno je i šesto izdanje natjecanja u dubinskom ronjenju na dah Adriatic Freediving Trophy koje se između 29. svibnja i 02. lipnja 2023. godine odvijalo u akvatoriju Kvarnerskog zaljeva, a čija je organizacija bila povjerena Hrvatskom ronilačkom savezu, Udruzi AIDA Hrvatska i Ronilačkom klubu Ocean iz Rijeke. Potporu ovoj atraktivnoj sportskoj manifestaciji pružili su: Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka i Društvo sportske rekreacije Centar aktivnosti Krk.

Ove godine, iako po prvi put održano u nešto hladnijem, proljetnom izdanju, natjecanje je okupilo 21 natjecatelja koji su se za titulu najboljeg dubinskog ronioca borili u 18 stupnjeva hladnom moru. No, njegova kristalna čistoća, izvrsni uvjeti, zavidna organizacija i Kamp Glavotok koji je ove godine bio sjedište natjecanja, oduševili su goste iz Europe i Sjeverne Amerike koji su već sada najavili dolazak i iduće godine, neovisno o terminu njegovog održavanja. Izglednije je, međutim, da će se Adriatic Freediving Trophy ipak vratiti rujanskom terminu te da bi sedmo izdanje, po svemu sudeći, moglo biti najposjećenije dosad.

U ženskoj konkurenciji ukupnu je pobjedu sa zaista velikom prednošću odnijela Hrvatica Sanda Delija koja je uspjela napraviti čak dva nacionalna rekorda i ostvariti A normu za svjetsko prvenstvo. Standardni favoriti u muškoj konkurenciji - Vitomir Maričić i Petar Klovar - već su prethodno ostvarili A norme te su se ovog puta više fokusirali na organizaciju, suđenje i trening, što je ostavilo prostora Donatu Faragunu, mladom talentu iz Istre, članu Ronilačkog kluba Ocean, za osvajanje pobjede u nacionalnoj konkurenciji, i zamjedbu kako njegovo vrijeme na svjetskim natjecanjima tek dolazi. U međunarodnoj konkurenciji, pred Donatom se smjestio poljski reprezentativac Dawid Tran Van.

Naši se ronioci sada okreću pripremama za nadolazeća svjetska prvenstva koja se priređuju u Hondurasu i na Cipru gdje iznova možemo očekivati zapažene nastupe, a početak priprema nastavit će na najdubljoj točki Kvarnera, u kanalu Krušija kod otočića Plavnika gdje se morski procjep spušta do 120 metara, a koja je već sada prepoznata kao izuzetno zahtjevna i izazovna, ali i kao izniman teren namijenjen roniocima na dah.