Četvorici krčkih spasioca uručen orden Grada Krka za hrabrost iskazanu spašavanjem ljudskih života

U Malenoj gradskoj vijećnici, 14. listopada 2020. godine, gradonačelnik Darijo Vasilić, svečano je primio četvoricu krčkih spasioca: troje djelatnika autokampa Ježevac Darija Buršića, Dinu Dminića i Tea Vukovića te vatrogasca Đanija Petrovića, a s obzirom na iznimnu hrabrost i snagu koju su, početkom listopada, iskazali prilikom spašavanja ljudskih života u izrazito opasnim i nepredvidivim vremenskim i maritimnim uvjetima.

Osim krčkog gradonačelnika, svoje zahvale mladim Krčanima, ali i ostalim (ovdje nespomenutim) pojedincima uključenim u lanac spašavanja, također su uputili načelnik Policijske postaje Krk Dejan Hriljac, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Krka Dinko Petrov i direktor destinacije Krk tvrtke Valamar Riviera d.d. Mile Pavlica, jer baš je u okrilju Valamarovog autokampa, na krčkom kupalištu Plav, nesretna sudbina snašla troje osječkih turista.

– Danas kada je svijet otuđen, kada ljudi uglavnom gledaju svoje uske krugove i posla, uvodi Vasilić, zaista je poseban osjećaj kada za sebe mogu kazati da sam ponosni građanin Krka jer ovdje žive ljudi koji su spremni učiniti nešto toliko hrabro i nesebično, poput skoka u olujno more u namjeri spašavanja ljudskog života, što predstavlja demonstraciju čiste solidarnosti i bliskosti usmjerene prema drugom čovjeku. Međutim, oni koji odluče pomagati, takvim činom na kocku stavljaju vlastite živote, što je iskaz nevjerojatne humanost, pokazujući, pritom, kako na ovome svijetu nipošto nismo sami, budući da nas okružuju ljudi koji su nam spremni spasiti život ili učiniti nešto što nismo kadri ni zamisliti. Upravo takav akt mladih Krčana, zaključuje Vasilić, ocijenjen je kao vrijedan obilježavanja, a Dariju, Dinu, Đaniju i Teu moram(o) od srca zahvaliti na iznimnoj smjelosti koju su pokazali u ovoj nesvakidašnjoj situaciji, a koja je rezultirala spašavanjem dvaju života.

– Prijedlog da se ove mlade Krčane pohvali, nagradi i istakne, nastavlja Hriljac, došao je neposredno nakon ovog nemilog događanja od strane Javne vatrogasne postrojbe Grada Krka i Policijske postaje Krk, jer radi se o službama čiji djelatnici znaju kako je to staviti drugog ispred sebe, odnosno poduzeti sve da se spasi ljudski život. U toj su se situaciji nedavno našla i četvorica mladića koji nisu razmišljali glavom, već isključivo srcem, jer u suprotnom sigurno ne bi skočili u podivljalo more te izložili svoj kako bi spasili tuđi život. Na tome im zahvaljujem u svoje, kao i u ime Ministarstva unutarnjih poslova.

– Smatram da pismo zahvale pristiglo iz Osijeka govori sve, pa čak i više od toga, ističe naposljetku Petrov, a ovom se prilikom zahvalom u svoje i ime Javne vatrogasne postrojbe pridružujem gradonačelniku Vasiliću i načelniku Hriljcu, jer ovakav nesebičan pothvat naših spasioca predstavlja demonstraciju čiste hrabrosti, s obzirom na vremenske (ne)prilike tj. snagu olujnog juga i dvometarske valove, koji su ipak odnijeli jedan ljudski život.

Naposljetku, okupljenim je spasiocima uručen orden Grada Krka, odnosno priznanje za hrabrost i požrtvovnost, koje se u takvim prigodama i inače dodjeljuje, no ovog puta dopunjeno posvetom i zasluženom novčanom nagradom.