Četvrta festivalska večer MIK-a: U Krku slavila Tamara Brusić

Domaćinstvo popularnim Melodijama Istre i Kvarnera u četvrtvrtoj festivalskoj večeri, nakon Opatije, Umaga i Kastva, 25. lipnja 2015. godine, pružio je i grad Krk. Mikovska karavana tako je dočekana ispred novouređenog akvarija/terarija, a riječi dobrodošlice mikovcima su uputili krčki gradonačelnik Darijo Vasilić i direktorica Turističkog ureda Turističke zajednice Grada Krka Nataša Jurina.

Festivalska večer, potom je priređena na Trgu krčkih glagoljaša, prostoru jedinstvene scenografije koji plijeni jedinstvenim spojem srednjovjekovne i suvremene arhitekture, a da slična sinteza tradicijskog i novog dobro prolazi i u glazbi posvjedočilo nam je dvadeset vrsnih izvođača ovogidšnjeg MIK-a što su se dobro raspoloženoj publici predstavili uglavnom pjevaći na čakavici. Scenom su tako prošli: Katja Budimčić (Cvit ružmarina), Duško Jeličić (Da ča bin ja otel), Daniel Jurišević i Ana Cerovac Dna (Isti vjetar, isto more), Igor Cukrov (Jedino ti znaš me va dušu), Sergio Pavat (Kambjalo se je vrime), Krešimir Perović (Kontrivan semu), Nevia Rigutto (La bora), Karin Kuljanić (Najlipši si), Vokalna Skupina Bona Forma (Ne pitaš me), Marina Žužić (Ni noć za kraj), Mladen Dorić, Vedran Mlakar i Klapa Kamik (Ognjišće naše), Antonio Krištofić (Partenca), Đani Maršan i Klapa Kamik (Prišal san doma), Mirko Švenda Žiga (Se ča iman ko da niman), Giuliano (Se dobro je), Voljen Grbac i Joso Butorac (Tu san rojen), Oliver Berekin (Vapore moj), Matteo Pilat (Zgubljeni raj), Tamara Brusić (Zlatni škoju moj) te Sandra Vagaja (Zrno soli).
Unatoč uživanju u čitavom programu ovog dugovječnog festivala koji je prošle godine proslavio svoju pedesetu obljetnicu, a čiju direkciju potpisuje Andrej Baša, Krčani su naposljetku glasovanjem odabrali svoje favorite. Naime, Pjesma Zlatni škoju moj (Anton Justić - Anton Morić / Mirjana Bobuš - Anton Justić), u izvedbi Tamare Brusić od krčke je publike dobila 154 glasa i osvojila prvo mjesto. Sa 129 glasova drugoplasirana kompozicija bila je Ne pitaš me (Robert Grubišić - Marina Valković - Robert Grubišić) koju je otpjevala Vokalna skupina Bona forma, a Voljenu Grpcu i Josi Butorcu, odnosno skladbi Tu san rojen (Robert Grubišić - Robert Pilepić - Robert Grubišić) Krčani su dodijelili 80 glasova, osiguravši treće mjesto. Nakon četvrte festivalske večeri MIK-a, prvo mjesto s 90 bodova i kompozicijom Tu san rojen čvrsto drže Joso Butorac i Voljen Grbac. Sa 74 boda, na drugom je Antonio Krištofić i skladba Partenca, dok je trećeplasirana sa 68 bodova pjesma Najlipši si u izvedbi Karin Kuljanić.
Srdačnost krčke publike koja je dupkom ispunila krčki trg, mikovci će još dugo spominjati, a dogovor Grada Krka te općina Malinska - Dubašnica i Punat da združenim snagama organiziraju mikovsku večer, te da MIK svake godine ugosti jedan od potpisnika takozvanog mikovskog sporazuma pokazao se izvrsnom idejom.
Vođenje festivala bilo je povjereno Robertu Frlinu i Mariu Lipovšeku, a za sve one koji raspjevanu karavanu nisu imali prilike poslušati u Krku, 26. lipnja mogu prisustvovati generalnoj probi ili 27. lipnja velikaom finalu. Oba programa odvijat će se na riječkom Korzu, s početkom u 21.00 sat.