Dan škole: Predstavljeni interesi i godišnje aktivnosti krčkih srednjoškolaca

Naši uvijek kreativni srednjoškolci, 03. lipnja 2015. godine, svečanom glazbeno-literarnom priredbom - Zasopimo, zakantajmo, zatancajmo - održanom u krčkom srednjoškolskom kompleksu, proslavili su Dan škole.

Međutim slavlje je već 19. svibnja u krčkoj Galeriji Decumanus otpočelo otvorenjem istoimene izložbe inspirirane bogatom otočnom folklornom baštinom koja se sada već tradicionalno postavlja na kraju provedbe cjelogodišnjih školskih projekta, dok su danas priređen, središnji dio programa, obilježile prezentacija različitih vidova tradicijske glazbe, sopnje i kanta, zatim premjerno prikazivanje videa Đir po Krku čiji su autori maturanti hoteljersko-turističkog razreda Filip Trinajstić i Antonio Brusić te podijela nagrada učenicima i mentorima koji su postigli izvrsne rezultate na županijskim i državnim natjecateljskim smotrama.
U svom pozdravnom govoru, pred okupljenim učenicima, profesorima i mnogobrojnim uzvanicima, ravnateljica Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir Đurđica Cvitkušić, predstavila je sudionike priredbe povezane s ove godine odrađenim školskim projektima kojima su naši srednjoškolci, upustivši se u istraživanja, težili ukazati na pravo bogatstvo otočne kulturne i tradicijske baštine, da bi potom prezentirala najznačajnije ovogodišnje školske aktivnosti, koje, iako nisu bile dijelom obrazovnog procesa, krasi značajna odgojna uloga.
Ova školska godina, uvodi Cvitkušić, tako je krenula na najljepši mogući način sadnjom masline, obzirom da je škola već nekoliko godina uključena u međunarodnu inicijativu Environment Online kojoj je zadaća do 2017. godine, na globalnom nivou, potaknuti sadnju više od 100 milijuna stabala. U ovaj je projekt odnedavno uključen i Grad Krk, obvezavši se da će našim školarcima barem jednom godišnje donirati sadnicu stabla, sjeme ili područje za sadnju! U sklopu zajdničkog natječaja Novog lista i INA-e usmjerenog prema inovativnim eko-projektima, nastavlja Cvitkušić, naša je škola svojim filmom Od ovce do sira - žuto zlato otoka Krka nagradu osvojila u zavidnoj konkurenciji od čak 38 škola. Međunarodni dan tolerancije obilježen je nešto drugačije nego li inače, stavljajući u fokus otisak ruke koja kao takva označava identitet neke osobe, pozivajući ujedno na shvaćanje kako nas upravo razumijevanje različitosti i posebnosti čini tolerantnima. Nastavno na to, naši su učenici videom Usudi se biti drugačiji, zaslužili prvo mjesto na natječaju Oboji svijet šarenim bojama tolerancije na koji su pristigla 533 rada što ih potpisuju učenici s područja čitave Hrvatske. Škola je osim uključivanja u vrijedne međunarodne inicijative, dodaje Cvitkušić, predana i humanitarnom radu, te je uoči Božića organizirana prodajna izložba učeničkih radova i proizvoda, s time da su sredstva prikupljena tom akcijom bila namijenjena Udruzi za pomoć djeci oboljeloj od malignih bolesti Jak kao Jakov iz Karlovca te Domu za nezbrinutu djecu Ivana Brlić Mažuranić u Lovranu. Dvije krčke srednjoškolke, videom koji je osvojio priznanje na natječaju Moje ideje za bolju Europu Ureda za informiranje Europskog parlamenta, svojim su prijateljima priskrbile četverodnevni boravak u Strasbourgu gdje im se pružila prilika da uskoče u uloge europarlamentaraca. Već drugu godinu za redom, otkriva Cvitkušić, petero naših učenika sudjeluje u projektu Vlak sjećanja s ciljem odlaska u Auschwitz i sudjelovanja na tamošnjoj velikoj komemoraciji tijekom koje se okupljeni prisjećaju žrtava tog više nego zloglasnog logora. I za kraj, navodi Cvitkušić, valja izdvojiti nedavnu nagradu Ministrastva turizma dodijeljenu projektu Đir po Krku u sklopu kojeg se razvija vodič koji edukativno, zabavno i zanimljivo, videom i virtualnom kartom grada s naznačenim najrelevantnijim lokacijama, prezentira bogato povijesno, kulturno i tradicijsko nasljeđe grada Krka.
Nakon što su uručena priznanja i nagrade učenicima koji su zavidnu razinu znanja pokazali na županijskim i državnim natjecanjima, prigodnom riječju podrške upućenom srednjoškolcima i profesorima, proslavu Dana škole zaključili su krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, profesor vjeronauka Anton Peranić te ravnateljica krčkog Centra za kulturu Maja Parentić.