Dani grada Krka: Krčka kiparica Renata Vojnića predstavila umjetničku keramiku inspiriranu ulogama žena i ženskim tijelom

U Galeriji Decumanus, u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, 02. lipnja 2023. godine, u sklopu programa priređenog u povodu proslave Dana grada Krka, otvorena je izložba umjetničke keramike pod nazivom OpaŽena čija je autorica krčka kiparica Renata Vojnić.

Samim postavom tako je obuhvaćena serija skulptura inspiriranih promjenjivim ulogama u koje su kroz čitavu povijest uskakale žene, zatim konceptom ženstvenosti, ali i ženskim tijelom o kojima su pred okupljenom publikom kazivali ravnateljica Centra za kulturu Grada Krka Maja Parentić i kustosica izložbe Luisa Ritoša, ujedno i autorica recenzije publicirane u katalogu koji prati izložbu.

– Umjetnica Renata Vojnić kreirala je figure žena u keramici, povremeno kombinirajući keramiku s drugim materijalima, kazala je Ritoša. Ona izrađuje torza naglašenih ženskih oblina, ulazi u esencijalno žensko kakvome se divimo od prapočetaka. Osim ženskih torza umjetnica izrađuje i kompletne figure žena manjih dimenzija koje svojim pozicijama tijela komuniciraju različita emotivna stanja. Također, izlaže i keramičke maske, lica žena, ali i glave, odnosno biste. Povijest ženske figure u umjetnosti je duga i složena, a tijekom stoljeća prikazivala se na različite načine i u različitim kontekstima. Najčešći su bili prikazi u vjerske svrhe kao simbol plodnosti i majčinstva, kao amulet, uglavnom u znak divljenja i slavljenja. U današnje vrijeme u mnogim kulturama i društvima žene se najčešće prezentiraju kao objekti želje, predmeti žudnje, dominantno kroz mušku leću, tkz. male gaze. Na ovoj izložbi, stoga, imamo priliku vidjeti oblik žene iz ženskog kuta, kao i erotski segment žene kao atribut zadovoljstva postojanja. Male statue žena koje izražavaju razna emotivna stanja posebno su dirljive. Elongirane, elegantne siluete žena naglašenih grudiju, potpuno gole sjede, leže, plešu, tjelesno se izražavaju, i to u pozama koje nam jasno komuniciraju niz emocija; vidimo tugu, zabrinutost, očaj, sreću, slobodu, opuštenost, letargiju. Žena prestaje biti objekt, ona postaje aktivni sudionik života, pritom ne odbacujući ženske atribute. Mediji koji Renata izabire da bi se izrazila, nastavlja svoju analizu Ritoša, interesantan je iz više aspekata. Glinu možemo simbolički percipirati kao komadić majke Zemlje, koji autorica posuđuje od nje, u ovom slučaju da bi stvorila njezin simbol. Samu tehniku možemo percipirati kao kontakt s prirodom, kao izraz kojim su se ljudi bavili još od prapovijesti. Torza žena sva su u bjelini, a ta bjelina svijetli i emanira snagu, privlači nas. Svaka skulptura je jedinstvena i posebna: pred nama je trudnica, pa žena-kiborg kojom dominira tehnologija, zatim žena prazne glave, torzo žene omotan žicom... Autorica se ne libi prikazati ženu u svim njenim segmentima, vidljiva je, dakle, inspirativna istraživačka energija. Ona također voli eksperimentirati s vrstama gline: galestra, terakota, bijela i crna glina koriste se s različitim temperaturama paljenja da bi se dobile neponovljive nijanse. Osim na figuricama, raznobojnost i raznolikost keramičkog materijala i njegovih glazura možemo primijetiti na maskama i glavama: tirkizna lica, plava, narančasta, smeđa, siva, neka hrapava, druga glatka, u meditativnim izrazima. Većinom zatvorenih očiju, okrenuta u sebe, u unutrašnje, mirno prebivaju u svom svijetu ponegdje podsjećajući na afričke maske. Glave žena izrađene su sa zanimljivim dodacima i inventivnim keramičkim rješenjima - rupičaste, isprepletenih linija, ali uvijek mirnog i staloženog izraza. Postoji razlika između emocija i osjećaja. Emocije su inicijalni osjeti u tijelu, a osjećaji su kompleksniji sklopovi koji nastaju iz naših uvjerenja i misli o emocijama. Prikazujući osjećaje kroz svoje skulpture, Renata nas poziva da otkrijemo i istražimo te iste osjećaje u sebi, da preispitamo sebe i našu okolinu, istakla je naposljetku Ritoša.

Izložba OpaŽena Renate Vojnić, ostaje otvorena sve do 15. lipnja, a postav je moguće razgledati svakim danom (izuzev nedjelje), između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 22.00 sata, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru, telefonom na 051 220 041 iliti mailom na kultura@gradkrk.net.

Katalog izložbe [.pdf]

Proslava Dana grada Krka, 03. lipnja, nastavlja se dvjema kazališnim programima: predstavom za djecu Tunja Kazališne družine Ivana Brlić Mažuranić i crnohumornom dramom Tarzan postavljenom u suradnji Kazališne skupine Grupa, Centra mladih Ribnjak i Teatra &TD. Sam blagdan sv. Kvirina, 04. lipnja, tradicionalno će započeti svečanom koncelebriranom svetom misom koju će u Krčkoj katedrali predvoditi mons. Ivan Štironja, porečki i pulski biskup, nakon čega će uslijediti promenadni nastup Gradske glazbe Krk, i to kao svojevrsni uvod u koncertni program tijekom kojeg će se Krčanima okupljenim na rivi predstaviti Marko Škugor, jedan od naših ponajboljih tenora, znan i kao Hrvatski Carreras, ovog puta u pratnji četveročlanog benda.