Dani grada Krka: Krčka umjetnica Andrea Staničić predstavila grafike, crteže, fotografije, umjetničke objekte i knjige inspirirane ljudskom figurom i prirodom

U Galeriji Decumanus, u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, 04. lipnja 2024. godine, u završnici programa priređenog u povodu proslave Dana grada Krka, otvorena je izložba grafika, crteža, fotografija, umjetničkih objekata i knjiga pod nazivom Studije čija je autorica svestrana krčka umjetnica Andrea Staničić.

Samim postavom tako je obuhvaćena serija radova realiziranih u različitim medijima i tehnikama raznorodnih tematika među kojima ipak dominiraju portreti, figure i posveta prirodi, a o kojima su pred okupljenom publikom kazivali djelatnik Centra za kulturu Igor Gržetić i kustosica izložbe Luisa Ritoša, ujedno i autorica recenzije publicirane u katalogu koji prati izložbu, s time da je izložbu otvorio krčki gradonačelnik Darijo Vasilić.

– Samostalnom izložbom pod nazivom Studije Andrea je predstavila raznoliki repertoar likovnih postupaka, istakla je Ritoša. Iako nailazimo na široku paletu tehnika i motiva možemo primijetiti da se krug interesa najčešće zaustavlja na živim bićima, prirodi i želji da se ta priroda shvati. Autorica pred sebe stavlja izazove i pitanja te u kontinuiranom procesu - nikad ne dovršavajući sam rad - uvijek ostaje otvorena da doda nešto novo, da prouči različite mogućnosti, kako same tehnike, tako i svog bića. Studioznost se u likovnosti uvijek cijenila, a posebno se rasplamsala u vrijeme renesanse, kada su izazovi da se shvati svijet pojačani nizom otkrića, od drevnih znanstvenih tekstova do Novih kontinenata. Umjetnici renesanse diče se svojom studioznošću. Primjerice, Traktat o slikarstvu Leonarda da Vincija iako nepotpun i rekonstruiran iz različitih izvora utjelovljuje jedan istraživački genij i pokazuje duboke uvide u teoriju i praksu umjetnosti. Leonardo je vjerovao da je istraživanje prirode ključno za umjetničko stvaralaštvo, a umjetnost je smatrao načinom izražavanja prirodnih zakonitosti i ljepote. Pristupajući likovnosti s istom radoznalošću kao renesansni majstori Andrea nastavlja tradiciju empirizma, ali ostajući u sferi sanjivog intimizma dobija na toplini te zaobilazi prekomjernu analizu koja bi dovela do suhoparnosti djela. Reminiscencije renesanse dotiču nas se posebno u crtežima olovkom i grafikama u tehnici suhe igle gdje izvodi portrete ljudi koje nalazi online, na posebnim platformama za dijeljenje fotografija. Izabire ljude koji su joj interesantni svojim stavom ili crtama lica. Njeni susreti s tim, njoj nepoznatim, osobama su jednosmjerni, ona ih proučava crtajući; izučavajući njihove pokrete i izraze lica pokušava saznati nešto o njima, razumjeti njihove priče i osjetiti njihove emocije. Uz crteže i grafike nailazimo na fotografije razvijene metodom cijanotipije. Riječ je o fotografskom procesu koji se koristi za stvaranje plavih ili plavkasto-bijelih slika. Ovaj postupak koristi kemikalije koje reagiraju na svjetlost kako bi proizvele sliku. Cijanotipija je poznata po svojoj mogućnosti stvaranja jedinstvenih umjetničkih efekata, a često se koristi u alternativnoj i eksperimentalnoj fotografiji. Na fotografije obrađene tom tehnikom dodatno intervenira neonskim bojama različitih intenziteta. Listove objedinjuje u umjetničku knjigu. Kombinacija ovih elemenata stvara poseban emotivno nabijen introspektivan ambijent. Motivi najčešće prikazuju pejzaže i odišu nostalgijom i melankolijom, odražavajući intimističke trenutke u kojima se vrijeme čini razloženim, i stvarajući dojam dnevničkog zapisa. Tehnikom umjetničke keramike nastavlja svoja razmatranja, koristeći linorez za oblikovanje linija koje zatim utiskuje na svježu glinu te stvara keramičke tanjure-krugove iznimne suptilnosti i ljupkosti. Ovi radovi u svojoj sveukupnosti impliciraju putovanje u svijet likovnosti u kojem je naglasak na procesu, otkrivanju i igri. Igra nam pruža priliku za opuštanje i zabavu, potiče povezanost. U konačnici, igra je temeljni dio ljudskog iskustva koja doprinosi našem emocionalnom, socijalnom i intelektualnom napretku, učenju i rastu, zaključila je Ritoša.

– Iznimno mi je drago da je baš u okviru proslave Dana grada Krka i blagdana sv. Kvirina, Centar za kulturu našoj umjetnici Andrei Staničić omogućio da svoje recentne radove predstavi u Galeriji Decumanus, kazao je Vasilić. Njezin rad pratim još od (njezinih) srednjoškolskih i studentskih dana, pa mogu reći da je dosad sudjelovala na brojnim skupnim i samostalnim izložbama, s time da bi ovaj postav mogao opisati kao kulminaciju Andreine kreativnosti i likovnog stvaralaštva, jer njezino umjetničko odrastanje i umjetnički put uvijek vode prema nekim novim perspektivama u kojima se susreću nove tehnike, metode i načini izražavanja. I zaista je prekrasno u gradu imati sugrađane koji na drugačiji način vide i interpretiraju svijet oko sebe, zaključio je Vasilić.

Izložba Studije Andree Staničić, ostaje otvorena sve do 20. lipnja, a postav je moguće razgledati svakim danom (izuzev nedjelje), između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 22.00 sata, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru, telefonom na 051 220 041 iliti mailom na kultura@gradkrk.net.

Katalog izložbe [.pdf]

Post festum slijedi program obilježavanja Dana Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir koji će se, pod motom Vrata u veliki svijet, u srednjoškolskom kompleksu, održati u četvrtak, 06. lipnja, s početkom u 11.00 sati. Riječ je o tradicionalnoj retrospektivi odrađenog u ovoj školskoj godini koja će uz bogat program u izvedbi talentiranih srednjoškolaca kulminirati podjelom nagrada najuspješnijim učenicima i njihovim mentorima.