Darivatelji krvi Primorsko-goranske i Istarske županije okupljeni u Krku

Jubilarni, dvadeseti po redu Susret dobrovoljnih darivatelja krvi Primorsko-goranske i Istarske županije, održan 30. svibnja 2015. godine u gradu Krku, okupio je osamstotinjak sudionika cjelodnevnog programa koji je svečano, uz himnu Hrvatskog Crvenog križa i nastup Kulturno-umjetničkog društva Punat, otvoren na Gradskoj rivi.

Ovo događanje, čiju organizaciju zajednički potpisuju Društvo Crvenog križa Primorsko-goranske županije i Gradsko društvo Crvenog križa Krk, svake se godine (u drugoj sredini) odigrava s ciljem promoviranja dobrovoljnog darivanja krvi, ali i pružanja podrške našim darivateljima koji godišnje osiguraju nemalih 14.000 doza krvi.
Mnoštvu okupljenom na Gradskoj rivi ovom su se prigodom najprije obratili domaćini Antun Lončar, predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Krk i Čedomir Miler, zamjenik krčkog gradonačelnika, a potim Iva Josipović, predsjednica Zajednice društava Crvenog križa Primorsko-goranske županije i Josip Jelić, predsjednik Hrvatskog Crvenog križa.
Dragi darivatelji krvi i ostali aktivisti Crvenog križa Primorsko-goranske i Istarske županije, uvodi Lončar, čast mi je pozdraviti vas u ime domaćina i zaželjeti što ugodniji boravak u sunčanom Krku, a one koji će se danas posvetiti sportskim aktivnostima neka uživaju u druženju i sklapanju novih prijateljstava!
Kao Grad, nastavlja Miler, moramo biti sretni što se susret onih koji su spremni dati djelić sebe da bi nekome spasili život, odigrava upravo u Krku, a vama, dobrovoljni darivatelji, ovom prigodom moramo zahvaliti radi promicanja tog nadasve humanitarnog čina. Zahvalom ne smijemo zaobići ni djelatnike, niti volontere Crvenog križa, koji od lokalnog, pa sve do državnog, nivoa ulažu jako puno truda kako bi vitalnom održale kulturu dobrovoljnog darivanja krvi.
Čast mi je, ističe Josipović, da ovaj dan mogu provesti s vama na ovome tradicionalnom županijskom susretu, a zadovoljstvo mi budi činjenica što ste se uspjeli okupiti u ovako zavidnoj brojci. Kao što to inače biva, danas će vam se u slavlju života i ove plementite aktivnosti pridružiti i čelnici Hrvatskog Crvenog križa, predsjednik Josip Jelić te izvršni predsjednik Robert Markt.
Danas bi svakome trebala biti čast, ali i privilegij, biti s vama dragi darivatelji, zaključuje Jelić, jer svima nam je jasno što to znači darivati krv! A što znači ovdje okupljeno mnoštvo? Znači pogled prema nevjerojatnom korpusu od 180.000 pruženih ruku godišnje koje nesebično daju krv, i to s ciljem spašavanja nečijeg tuđeg života i zdravlja. To, složit ćete se sa mnom, predstavlja čistu materijalizaciju ljutske dobrote i zato vam dajem ogromno priznanje!
U nastavku, Iva Josipović, kao najdugovječnija predsjednica neke od asocijacija Crvenog križa, imenovana je počasnom članicom Hrvatskog Crvenog križa, a druženje je u Domu Mali Kartec nastavljeno sportsko-rekreativnim programom te posjetom otočiću Košljunu i Velom Lošinju.