Darovi glazbe kroz vrijeme zaključeni koncertom Camerate Garestin i predstavljanjem baroknog glazbenog nasljeđa

U sklopu glazbenog programa 66. Ljetnih priredbi, 21. srpnja 2022. godine, na Sceni Zidine, priređen je koncert Ansambla Camerata Garestin tijekom kojeg su predstavljena djela baroknih skladatelja poput Ivana Marka Lukačića (1575. - 1648.), Jacoba Basevi il Cervetta (1682. - 1783.), Johanna Sebastiana Bacha (1685. - 1750.) i Georga Friedericha Händela (1685. - 1759.).

Naime, glazbenim segmentom ovogodišnjeg festivala, kojeg možemo predstaviti geslom Darovi glazbe kroz vrijeme, zvuk i glas, obuhvaćeno je deset koncerata raspoređenih u tri cjeline, s time da prva, Darovi glazbe kroz vrijeme, donosi presjek glazbenih tradicija i stilova u rasponu od srednjovjekovnih pjesama i plesova, preko svjetovne renesansne glazbe - frottola, pa sve do inovativnih glazbenih slogova baroka i rokokoa. Druga cjelina, Darovi glazbe kroz zvuk predstavit će ansamble i glazbene kolektive posvećene sviranju neobičnijih instrumenata poput harfe ili udaraljki, a treća, Darovi glazbe kroz glas dvije suradnje vrhunskih instrumentalista i vokalista.

Prema tome, svojevrsni presjek povijesti glazbe završen je koncertom Ansambla Camerata Garestin u kojem su svoje pjevačko i sviračko umijeće, na zadovoljstvo okupljenih ljubitelja klasike, demonstrirali: Ivana Lazar (sopran), Berislav Puškarić (bas), Krešimir Lazar (violončelo) i Krešimir Has (čembalo).

Camerata Garestin okuplja vodeće hrvatske vokalne i instrumentalne interprete glazbe 17. i 18. stoljeća. Ansambl je osnovan 2008. godine na poticaj varaždinskog violončelista Krešimira Lazara, uz suosnivače sopranisticu Ivanu Lazar, flautista Danija Bošnjaka te čembalista i orguljaša Krešimira Hasa. Sastavljen je od glazbenika čija bogata iskustva već dulje vrijeme doprinose kulturnom i umjetničkom životu Hrvatske. Taj doprinos članova ansambla već je više puta i prepoznat od strane Ministarstva kulture i medija Rebublike Hrvatske koje u prepoznatljivoj mjeri i podupire njegov rad. Camerata Garestin već je popraćena veoma pohvalnim recenzijama, primjerice na centralnom hrvatskom festivalu barokne glazbe Varaždinske barokne večeri. Ansambl je gostovao i na prestižnom međunarodnom festivalu barokne glazbe SEVIQC Brežice te na Festivalu hrvatske glazbe u Beču, tom prigodom nastupajući u glasovitoj Hofburgkapelle. Camerata Garestin je vjerojatno i prvi hrvatski ansambl za staru glazbu profesionalno angažiran u Kraljevini Nizozemskoj (Voorshoten, den Haag, 2014.), a gostovao je, također, u Švedskoj, Slovačkoj, Njemačkoj, Austriji te Bosni i Hercegovini. Članovi ansambla muziciraju na replikama baroknih instrumenata. Svojim nazivom ansambl pridonosi njegovanju hrvatske povijesne baštine služeći se srednjevjekovnim imenom grada Varaždina - Garestin. Njegova programska smjernica teži prikazu tematskih koncertnih projekata, prikazujući tako vrhunska djela europskih i hrvatskih majstora visoke renesanse, galantnog stila, rokokoa te glazbu ranijeg klasičnog stila. Uz osobitu pažnju ansambl njeguje upravo hrvatsku glazbenu baštinu s naglaskom na djelima Ivana Marka Lukačića, Vinka Jelića, Gabriela Pulitija, Tomasa Cecchinija te Ivana Šibenčanina. Ansambl je u sklopu 47. Varaždinskih baroknih nagrađen nagradom Jurica Murai, a 2018. godine, sa solističkom ulogom Ivane Lazar, snimio je i tonski zapis Vulnerasti cor meum s djelima hrvatskih ranobaroknih majstora.

U nastavku glazbenog dijela Ljetnih priredbi, u petak, 29. srpnja, slijedi zajednički koncert regionalne glazbene zvijezde Kaliopi i jednog od najboljih svjetskih lutnjista i gitarista Edina Karamazova, dok će se u četvrtak, 04. kolovoza, publici predstaviti Percussion Club Project čiji će atraktivan program, pod nazivom pulsAtion, izvesti četvero vrsnih udaraljkaša: Ivana Kuljerić Bilić, Nikola Krbanyevitch, Luis Camacho Montealegre i Francesco Mazzoleni. Za prvospomenuti koncert cijena ulaznice iznosi 120,00 kn, dok za drugospomenuti ulaznica ne naplaćuje.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.