Doživite povijest na jedinstvenom krčkom festivalu pješčanih skulptura

Početkom lipnja ispred kompleksa Sportsko rekreativnog centra Josip Uravić Pepi u gradu Krku otočani i njihovi gosti dobili su priliku uživati u novoj originalnoj turističkoj atrakciji - parku monumentalnih pješčanih skulptura - inspiranih, kako poviješću drevnih civilizacija, tako i remek djelima svjetske kiparske baštine.

Na čak tri tisuće četvornih metara, proteže se jedinstvena izložba na otvorenom koju čini više od dvadeset pješčanih skulptura za čiju je ralizaciju bilo zaduženo petnaestak ruskih umjetnika predvođenih Igorom Vlasovim. Naime, on je već desetak godina na čelu udruženja koje čini skupina ruskih kreativaca, redom akademski obrazovanih kipara, zaslužnih za realizaciju mnogih sličnih projekata, odnosno gradnju i predstavljanje monumentalnih kiparskih kreacija ograničenog vijeka trajanja, a izrađenih od pijeska, snijega ili leda, između ostalog i globalno poznatog festivala ledenih skulptura koji se svake godine odvija u ruskoj prijestolnici - Moskvi.
Sadržaj ovog kiparskog parka, što ga u Krk donosi Sand & Time Festival, otkriva neobičan povijesni slijed, od vremena kada su zemljom hodali dinosauri, preko dojmljivih interpretacija prepoznatljivih obilježja nekolicine drevnih civilizacija, poput staroegipatske, kineske, majanske, grčke, rimske ili kasnoantičke, pa sve do posvete bogatom korpusu povijesti skulpture ili lokalnom nasljeđu prisutnom u motivu Bašćanske ploče, prikazu uvriježenog simbola grada - ćuku, pa čak i zanimljivom pogledu na Apoksiomenovu priču koji je prikazan kao da ga upravo otkriva pijesak s morskog dna.
Atraktivnu izložbu monumentalnih pješčanih skulptura svi zaljubljenici u likovnost i povijest mogu razgledati svakodnevno, tijekom čitavog ljeta, između 12.00 i 23.00 sata, s time da dnevna karta, u vremenu od 12.00 do 18.30 sati, stoji 40,00 kn, dok je ona večernja, u vremenu od 19.00 do 23.00 sata, nešto skuplja i stoji 70,00 kn jer posjetitelji u tom terminu mogu uživati u neobičnom programu igre svjetlosti i pješčanih kreacija. (Za mališane do sedme godine ulaz je besplatan, dok djeca do dvanaeste godine ulaznicu plaćaju u pola cijene.)
Za ostale detalje vezane uz ovaj projekt, kojeg su podržali Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka, posjetitne Internet stranicu ili Facebook profil festivala, dok u nastavku možete pogledati HRT-ov prilog koji će vam otkriti nastanak ove krčke atrakcije.