Eko-projekt Maslina: Krčki učenici ove jeseni u školskom vrtu ubrali rekordnu količinu maslina

Izgradnjom Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk, uz istočni dio korpusa zgrade, naši osnovnoškolci dobili su dio dvorišne parcele pogodne za organizaciju školskog vrta. Ondje je tako zasađeno devet stabala masline za čiji se uzgoj i rast brinu ne samo školarci već i njihovi učitelji, a redovita i pomna briga ove je jeseni iznova rezultirala berbom, osmom po redu.

Naime, temeljeći se na spomenutim aktivnostima, još 2016. godine u školi je postavljen projekt namijenjen prije svega učenicima trećih i šestih razreda s obzirom da su njihovi nastavni sadržaji najviše povezani s takvim hortikulturno-poljoprivrednim inicijativama, koje, možemo kazati, bivaju praktičnim nastavkom teorijskih znanja što se stječu tijekom satova Prirode (i društva).

Upravo u školskom vrtu, kao uvod u novu sezonu eko-projekta Maslina, ovog je tjedna prigodno predavanje održao krčki agronom David Mrakovčić, s time da je u nastavku uslijedila zajednička berba u kojoj su sudjelovali učenici 3.a, b i c razreda s razrednicama Margitom Justinić, Anom Samblić i Željkom Karamarko te učenici  6.a i b razreda predvođeni učiteljicama Nadom Matanić i Sandrom Krmpotić-Gržančić. Masline su se osim u školskom vrtu brale i u eksterijeru obližnje Bogorodičine crkve gdje je posađeno pet stabala.

Nakon prošlogodišnjeg lošeg uroda, odnosno podužeg kišnog razdoblja koje je onemogućilo provedbu projekta, ovogodišnja berba bila je rekordna otkad se u školskom vrtu beru masline, što znači da je naposljetku ubrano 436 kilograma tog izuzetno hranjivog i zdravog ploda.

Međutim, ovdje, ovoj hvalevrijednoj školskoj akciji nije bio kraj, jer su sve ubrane masline dopremljene u toš Kuće maslinovog ulja Nono, gdje su okupljeni školarci imali priliku in situ spoznati proces njihove prerade, što znači da je krčka škola još jednom dobila svoje ekstra djevičansko maslinovo ulje koje će najprije biti pomno flaširano, a potom i označeno posebno dizajniranom i prepoznatljivom etiketom.

Pored učiteljica, realizaciji ovog eko-projekta pridonijeli također su školski domar Andriano Karabaić i krčki župnik Vedran Kirinčić.