Festival Prvomajski inkubator krenuo predstavljanjem izložbeno-performativnog projekta Radna soba

Prvomajski inkubator možemo definirati kao glazbeno-likovno-edukativnu manifestaciju koja se, sada već tradicionalno, odvija u gradu Krku uoči Međunarodnog praznika rada, i to s ciljem okupljanja, druženja, stvaranja i razvijanja rasprave među mladim glazbenicima, likovnjacima, teoretičarima i ostalim kreativcima. Festival je prvi put organiziran 1998., a nakon poduže stanke iznova je aktiviran 2006., s time da je Udruga Kreativni Krk njegovu organizaciju preuzela 2011. godine.

Najrecentnije izdanje Prvomajskog inkubatora započelo je predstavljanjem njegovog likovnog segmenta, tj. izložbe/performansa pod nazivom Radna soba, i to 21. travnja u prostoru krčke Galerije Decumanus.

Koncept ovogodišnje izložbe nadogradnja je one prošlogodišnje, primarno osmišljene s ciljem poticanja kreativnog stvaralaštva umjetnika u novim, nestandardnim okolnostima. Tijekom njezina trajanja, sve do 10. svibnja, Galerija Decumanus utjelovit će radnu sobu u kojoj će na natječaju odabrani mladi umjetnici stvarati bez prethodno izrađenih skica te koristeći ondje ponuđene materijale, predmete i alate. Izložba se, uz podršku Centra za kulturu Grada Krka, provodi u suradnji sa Studentskim kulturnim centrom Sveučilišta u Rijeci. Nakon provedenog žiriranja temeljem objavljenog natječaja, u Krku će svoje kreativne potencijale demonstrirati sedmero umjetnika: Tena Palijan, Tina Tus, Antonio Matijević, Manuela Pauk, Sarah Klešin, Lovro Mirth i Valerija Djanješić.

Izložbu/performans Radna soba zajednički su predstavili Luka Adžić-Kapitanović, predsjednik Udruge Kreativni Krk te kreativne direktorice likovnog dijela festivala Andreja Brozović Adžić-Kapitanović i Katarina Kožul, inače jedna od voditeljica Galerije Studentskog kulturnog centra Rijeka.

– Izložba Radna soba, uveo je Adžić-Kapitanović, dio je festivala Prvomajski inkubator kojeg Udruga Kreativni Krk organizira još od 2011. godine. Svi oni koji su sudjelovali na prošlogodišnjem izdanju festivala, znaju da je koncept Radne sobe tada proveden u djelo, međutim ovogodišnja izložba svjedoči o značajnoj nadogradnji u smislu većeg broja autora koji su odlučili stvarati u okrilju Galerije Decumanus.

– Izložbom Randa soba, nastavila je Brozović Adžić-Kapitanović, publici smo htjeli približiti proces rada umjetnika koji gotovo uvijek ostaje skriven, s time da je koncept osmišljen još 2020. godine, u jeku pandemije, a nastavno na ograničavanje uvjeta rada, posebice u kreativnim industrijama. Dakle, većina se kreativaca morala prilagoditi novonastaloj situaciji, a jedan od smjerova prilagodbe bio je i ulazak u proces istraživanja onih stvari koje su nam na dohvat ruke, kako bismo ih prenamijenili i stvorili nešto novo te tako zadovoljili vlastitu potrebu za kreativnošću. Upravo je iz takvih pobuda proizašla Radna soba koja u ovogodišnjem izdanju donosi suradnju sa Studentskim kulturnim centrom Rijeka.

– Ovo je možda i najmanje zanimljiv dan za predstavljanje ove izložbe, dodala je Kožul, budući da će u narednih 15 dana u prostoru Decumanusa stvarati sedmero likovnjaka, što ovaj projekt pretvara u svojevrsni eksperiment jer ne znamo što će se naposljetku dogoditi: kakvi će radovi biti, u kojem će mediju nastati, i što će umjetnici u stvaralačkom procesu doživjeti te na koji će se način transformirati galerijski prostor.

Nastavak vizualnog segmenta Prvomajskog inkubatora, u petak, 28. travnja, donosi projekciju filma Praznik rada, bosanskohercegovačkog redatelja Pjera Žalice, a koja će se održati u Kinu Krk (Velikoj vijećnici Grada Krka), s početkom u 20.00 sati. Najstariji, ujedno i neprepoznatljiviji dio festivala, njegov glazbeni segment, na redu je dan kasnije, u subotu, 29. travnja, što znači da će na plaži Plav, s početkom u 21.00 sat, nastupiti: Smrdljivi Martini (Zagreb), Lei (Rijeka), Mire Marenda (Krk), Kranks (Varaždin), Those Herds (Krk) i Them Moose Rush (Bjelovar).

Financijsku potporu festivalu Prvomajski inkubator pružili su: Grad Krk i Centar za kulturu Grada Krka.