Grad Krk za narednu godinu osigurao sredstva za nabavu lektire u školskoj knjižnici

Na jednom od prethodnih sastanaka Kolegija krčkog gradonačelnika, sukladno prijedlogu Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk i Područne škole Vrh, u Proračunu Grada Krka za narednu godinu osigurano je 20.000,00 kn s ciljem (su)financiranja nabave školske lektire, odnosno pristupanja formiranju modernog i funkcionalnog knjižnog fonda.

Mnogim školskim knjižnicama, poručuju iz krčke ustanove, nedostaje redovito izdvajanje, prije svega za nabavu školske lektire. Koliko god da su male i nejake, dječje ruke znaju biti prilično teške dok listaju knjige. Stoga, lektirnu građu u školskim knjižnicama treba obnavljati nešto češće nego druge vrste knjiga u drugim vrstama knjižnica. Knjiga je u školi potrošni materijal što treba otvoreno reći. Također, treba znati da je tijekom posljednjeg desetljeća došlo do značajnih programskih i sadržajnih izmjena, uvedeni su novi autori, novi naslovi. S druge strane, digitalizacija tekstova na raznim platformama pomaže i olakšava pristup pisanoj riječi. Za škole je ovdje posebno značajan CarNetov Portal eLektire na kojem učenici besplatno mogu pristupiti brojnim cjelovitim knjigama, i to u grafičkom formatu kojeg mogu sami izabrati. Postoji i više od 160 zvučnih knjiga, kao i drugih prilagodbi za čitače s teškoćama. Pa zašto onda kupovati relativno skupe knjige koje su nakon desetak ciklusa čitanja i posudbi pohabane i gotovo neupotrebljive? Zato što čitanje na ekranu još uvijek nije svima dostupno, a čitanje dužih tekstova nije baš ni fizički ugodno, naročito mališanima u prva četiri razreda. Također, postoji uvijek aktualan problem s autorskim pravima zbog kojeg besplatan pristup mnogim novijim djelima nije moguć u digitaliziranom obliku. Na koncu, knjigu možete čitati i kad nema struje i kad nema internetske veze. Zato će papirnati format knjige još dugo paralelno egzistirati uz svoje elektroničke inačice!