Gradonačelnici Vukovara i Krka potpisali Povelju o prijateljstvu i suradnji

U Velikoj gradskoj vijećnici, 21. listopada 2020. godine, gradonačelnici Grada Vukovara i Grada Krka, Ivan Penava i Darijo Vasilić, potpisali su Povelju o prijateljstvu i suradnji, kojom je između ta dva grada, citirajući njezin sadržaj, usuglašena međusobna suradnja na području kulture, obrazovanja, sporta i gospodarstva.

Potpisavši spomenuti akt gradonačelnici su podcrtali želju za razvijanjem i širenjem međusobnih odnosa u svrhu ostvarivanja zajedničkih ciljeva vezanih uz razvoj, boljitak i dobrobit svojih zajednica, drugim riječima za usmjeravanjem suradnje građana, udruga, institucija i predstavnika na području kulturnog, društvenog, obrazovnog i gospodarskog djelovanja, s posebnim naglaskom na očuvanje vrijednosti Domovinskog rata.

Svečanosti potpisivanja Sporazuma, osim delegata Grada Vukovara, također, su nazočili: zamjenik gradonačelnika Grada Krka Čedomir Miler, predsjednik Gradskog vijeća Grada Krka Josip Brusić te još dvoje gradskih vijećnika, ujedno i predstavnika koalicije Hrvatske demokratske zajednice, Hrvatske socijalno-liberalne stranke i Hrvatske stranke prava: Zlatko Morožin i Berislav Manestar, s obzirom na to da je inicijativa za pokretanje postupka bratimljenja Krka i Vukovara potekla upravo iz redova krčke podružnice Hrvatske stranke prava.

– U ovoj svečanoj prilici, uvodi Vasilić, poseban pozdrav upućujem gradonačelniku Grada Vukovara Ivanu Penavi koji nas je počastio svojim dolaskom kako bismo zajedno potpisali Povelju o bratimljenju ili, točnije, Povelju o prijateljstvu i suradnji Grada Krka i Grada Vukovara. Istaknimo kako je Krku Vukovar prvi grad u Republici Hrvatskoj s kojim usuglašava prijateljstvo i suradnju iako se dosad povezao s gradovima u okolnim zemljama, od talijanskog Grada Chioggie, preko belgijske Općine Evere kao jedne od 19 općina Grada Brisela, pa sve do njemačkog Grada Rockenhausena. Ono što je u ovome kontekstu, također, zanimljivo spomenuti, nastavlja Vasilić, jest činjenica kako je s otoka Krka pet od sedam jedinica lokalne samouprave uspostavilo prijateljstvo i suradnju s općinama iz Vukovarsko-srijemske županije, a to su Općina Baška koja se povezala s Općinom Nuštar, Općina Malinska-Dubašnica s Općinom Lovas, Općina Dobrinj s Općinom Tordinci, Općina Punat s Općinom Tovarnik i Općina Omišalj s Općinom Drenovci. Prema tome, nakon potpisivanja ove Povelje, samo će Općina Vrbnik nedostajati da svih sedam otočnih samouprava uspostave suradnju s lokalnim samoupravama iz Vukovarsko-srijemske županije. Plod je to dugogodišnjih, dakle snažnih i intenzivnih veza koje su stvarane za vrijeme Domovinskog rata kada je puno Vukovaraca boravilo upravo na području grada i otoka Krka, a prisjetimo se kako su ovdje djelovale i vukovarske škole koje su izmještene s kompletnim profesorskim kadrom i administracijom, pa, stoga, ne čudi kako je mnogo Vukovaraca svoje mjesto za život pronašlo baš na Krku. Upravo su oni danas glavni mostovi prijateljstva i suradnje između naših dvaju gradova. Prema tome, meni je zaista veliko zadovoljstvo potpisati Povelju s Vukovarom, zaključuje Vasilić, jer to nije bilo koji hrvatski grad, već grad heroj koji je pretrpio velika razaranja tijekom Domovinskog rata; grad pretvoren u simbol i poruku; grad koji je dao značajan doprinos suverenitetu i slobodi koju danas u Hrvatskoj uživamo. Zato veliko hvala Vukovaru!

– Čast i zadovoljstvo je danas biti u Krku, ističe Penava, a sa svime što je kolega Darijo Vasilić upravo kazao se slažem, što ću uskoro potvrditi i svoji potpisom. Naime, Gradu Vukovaru, zaista, jako puno znači (po)vezivanje s ostalim hrvatskim krajevima, a osovina zapad - istok, što se proteže poprijeko čitave Hrvatske, na simboličan je način i povezuje. Kao vukovarski gradonačelnik osjećam obvezu i odgovornost da simboliku koju Vukovar posjeduje prenosimo u što je više različitih hrvatskih sredina, jer mala smo država i narod, a to može biti naša prednost, ali samo ako uspijemo uspostaviti čvrste veze i dobro se upoznati, točnije prepoznati vlastite potrebe te na njima izgraditi suradnju. Iskoristio bih ovu priliku, nastavlja Penava, da zahvalim na inicijativi vašim gradskim vijećnicima, predsjedniku Gradskog vijeća i gradonačelniku, što danas potpisujemo Povelju o prijateljstvu i suradnji, jer, siguran sam, da za sve naše građane, bilo Krčane ili Vukovarce, ona može donijeti puno dobra, posebice u smislu povezivanja i buduće suradnje. Ponavljam još jednom, malena smo zemlja, a ovakve inicijative pozitivno utječu na sve nas, s obzirom na to da se temelje na promicanju prijateljstva koje, doduše, moramo njegovati, ali u današnje nam vrijeme to ne bi trebao biti problem. Vukovar ovu Povelju potpisuje s Krkom, ne samo kao prvim gradom u Primorsko-goranskoj županiji, već i prvim otočnim gradom uopće, a dalje je na nama i generacijama koje će uslijediti da ovu lijepu priču nastavimo razvijati na dobrobit i korist svih naših građana, zaključuje Penava.

Podsjetimo, na inicijativu krčke podružnice Hrvatske stranke prava da se pobratime gradovi Krk i Vukovar, na sjednici Gradskog vijeća, održanoj 25. rujna 2019. godine, donesen je Zaključak o pokretanju postupka za sklapanje Sporazuma o bratimljenju Grada Krka i Grada Vukovara. S ciljem ostvarivanja zajedničkih interesa na unaprjeđenju gospodarskog, društvenog i kulturnog razvoja dvaju gradova Pismo namjere, 24. siječnja ove godine, upućeno je Gradu Vukovaru. Nakon što je Vukovar prihvatio inicijativu, definiran je Sporazum o prijateljstvu i suradnji, kojim je, s obzirom na prepoznate zajedničke mogućnosti u razvoju i širenju međusobnih odnosa, a u svrhu ostvarivanja zajedničkih ciljeva na dobrobit svojih građana, potaknuto uspostavljanje prijateljstva između građana, institucija i predstavnika dvaju gradova. Taj je proces, danas, kulminirao potpisivanjem Povelje o prijateljstvu i suradnji, tj. činom bratimljenja Krka i Vukovara!