Istraživanje Tko puni proračun, a tko je ovisan o državi?

Temeljem opsežnog istraživanja Jutarnji list prvi je izračunao koliko ljudi u 127 hrvatskih gradova (u kojima ih živi 3,02 milijuna) radi u državnoj ili javnoj upravi, ostvarujući primanja iz gradskog, odnosno državnog proračuna te koliko ih radi u privatnom sektoru. Među one koji ovise o prihodu iz proračuna ubrojeni su i umirovljenici.

Istraživanje je pokazalo kako u 122 hrvatska grada, od njih 127, više ljudi živi u direktnoj ili posrednoj ovisnosti od države. Među pet najboljih svoje su mjesto pronašli Poreč (1,36), Sveta Nedjelja (1,32), Čakovec (1,23), Bakar (1,15) i Varaždin (1,05), dok su na kraju liste Vrlika (0,05), Otok (0,07), Knin (0,10), Stari Grad (0,11) i Obrovac (0,11). Naime, u Poreču na 100 državnih radnika dolazi čak 136 onih iz privatnog sektora, dok u Vrlici na 100 državnih dolazi svega pet privatnika.
Grad Krk (0,65) na spomenutoj je listi zauzeo solidnu 25. poziciju našavši se u hrvatskom prosjeku, što znači da na 100 radnika i penzionera koji ovise o budžetu države dolazi 65 privatnika. Takvim rezultatom Krk je za sobom ostavio gradove poput Cresa, Paga i Raba, ali i one veće poput Pule, Zagreba, Dubrovnika, Splita ili Rijeke.