Izložba Prijatelji mora: Otkrijte fotografske zapise koji donose priču o otočnoj kulturnoj i povijesnoj baštini

Ako se narednih dana prošećete Krčkom rivom, točnije Šetalištem sv. Bernardina, zateći će vas pomalo neočekivan prizor - izložba fotografija velikog formata koje donose priču o otočnoj kulturnoj i povijesnoj baštini, a koja je svojim brojnim primjerima i vrijednošću dala značajan prilog tkanju nacionalnog identiteta.

Naravno, radi se o atraktivnoj putujućoj izložbi na otvorenom, naziva Otok Krk - doživljaj baštine, za koju možemo kazati da predstavlja nastavak uspješne suradnje riječke Udruge Livingstone i tvrtke Astoria, a koja će tijekom ljetnih mjeseci, pored grada Krka, posjetiti još šest otočnih destinacija, redom: Njivice (od 16. - 30. lipnja), Bašku (od 30. lipnja - 14. srpnja), Punat (od 14. - 28. srpnja), Šilo (od 28. srpnja - 11. kolovoza), Malinsku (od 11. - 25. kolovoza) i Omišalj (od 25. kolovoza - 08. rujna). Organizacijsku potporu krčkoj izložbi tradicionalno je pružila Turistička zajednica Grada Krka.

Sam postav, kao dio inicijative poznate pod nazivom Prijatelji mora, već 13. godinu za redom krasi samo središte grada, a svi zaljubljenici u fotografiju imaju ga prilike razgledati između 02. i 16. lipnja. Cilj ove izložbe koja na jednom mjestu okuplja brojne fotografske zapise postavljene unutar 30 panoa velikog formata jest hrvatskoj i svjetskoj javnosti skrenuti pozornost na značajnu ulogu fotografije u medijskoj kulturi, ali i na društvenu odgovornost te važnost promicanja ekologije i očuvanja prirodnih, kulturnih i arhitektonskih/urbanističkih ljepota.

Nakon trilogije s temama podmorja, površine mora i mediteranskih eseja, povijesne trilogije te serija: Plavi sat, Igre, Kao nekada, Neusporedivo plavo - Sjeverni Jadran, Geometrije i Otok Krk - iz zraka, 13. izložbenim ciklusom predstavljeni su fotografski zapisi što ih potpisuju Petar Trinajstić i Sanjin Ilić.

Izloženi sadržaji pomne će promatrače tako povesti na jedinstveno vizualno i povijesno putovanje, ukazujući im na kadrove kojima su zabilježeni motivi poput ostataka antičkog grada Fulfinuma smještenog nedaleko Omišlja, velebnog (rano)romaničkog sakralnog kompleksa u čijem su sastavu Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije te crkve sv. Kvirina i sv. Margarete u gradu Krku, obližnjeg Trga Kamplin nad kojim se nadvilo ziđe srednjovjekovnog Frankopanskog kaštela, zatim samostana franjevaca trećoredaca i pripadajuće mu muzejske zbirke u mirnom ribarskom mjestu Porat blizu Malinske ili pak franjevačkog samostana i renesansne crkve Navještenja Blažene Djevice Marije na slikovitom otočiću Košljunu…

Dodajmo i kako se uz prikaz svake destinacije na izložbenom panou, publika putem QR coda može povezati s turističkom zajednicom kojoj pojedina fotografija pripada te samo razgledavanje učiniti još bogatijim, zanimljivijim i interaktivnijim.

– Izložba Otok Krk - doživljaj baštine, iz ciklusa Prijatelji mora, već je tradicionalno važan dodatak kulturno-turističkoj ponudi grada Krka koji posjetitelje, ali i lokalno stanovništvo, poziva da istraže te se bolje upoznaju s otočnim kulturno-povijesnim znamenitostima. Prikazujući otočku kulturnu baštinu kroz medij fotografije i to upravo putem izložbe na otvorenom, strateški smještene u samo središte grada Krka, želimo što većem broju ljudi približiti pojam kulturnog turizma, odnosno potaknuti ih na razumijevanje i upoznavanje povijesti, umjetnosti, arhitekture i načina života destinacije, kazala je predstavljajući postav Ivana Kovačić, direktorica Turističke zajednice Grada Krka.

Fotografije: Luka Tabako/TZG Krka.