Izložba Prijatelji mora: Otkrijte fotografske zapise posvećene živopisnoj otočnoj kulturno-zabavnoj ponudi

Ako se narednih dana prošećete Krčkom rivom, točnije Šetalištem sv. Bernardina, zateći će vas pomalo neočekivan prizor - izložba fotografija velikog formata koje donose priču o živopisnoj otočnoj kulturno-zabavnoj ponudi često obilježenoj sintezom prošlosti i sadašnjosti.

Naravno, radi se o atraktivnoj putujućoj izložbi na otvorenom, naziva Otok Krk - tradicionalna događanja, za koju možemo kazati da predstavlja nastavak uspješne suradnje riječke Udruge Livingstone i tvrtke Astoria, a koja će tijekom ljetnih mjeseci, pored grada Krka, posjetiti još šest otočnih destinacija, redom: Njivice (od 21. lipnja - 05. srpnja), Malinsku (od 05. - 19. srpnja), Bašku (od 19. srpnja - 02. kolovoza), Omišalj (od 02. - 16. kolovoza), Šilo (od 18. - 30. kolovoza) i Punat (od 30. kolovoza - 13. rujna). Organizacijsku potporu krčkoj izložbi tradicionalno je pružila Turistička zajednica Grada Krka.

Sam postav, kao dio inicijative poznate pod nazivom Prijatelji mora, već 14. godinu za redom krasi samo središte grada, a svi zaljubljenici u fotografiju imaju ga prilike razgledati između 07. i 21. lipnja. Cilj ove izložbe koja na jednom mjestu okuplja brojne fotografske zapise postavljene unutar 30 panoa velikog formata jest hrvatskoj i svjetskoj javnosti skrenuti pozornost na značajnu ulogu fotografije u medijskoj kulturi, ali i na društvenu odgovornost, kao i važnost promicanja ekologije te očuvanja baštine i običaja.

Nakon trilogije na temu podmorja, površine mora i mediteranskih eseja, povijesne trilogije te atraktivnih serija: Plavi sat, Igre, Kao nekada, Neusporedivo plavo - Sjeverni Jadran, Geometrije, Otok Krk - iz zraka i Otok Krk - doživljaj baštine, 14. izložbenim ciklusom predstavljeni su fotografski zapisi što ih potpisuju Luka Tabako, Borut Brozović, Srđan Hulak, Julijen Duval, Sanjin Ilić, Kristijan Žic, Marko Matešić, Ivan Vranić, Irena Šimić, Luka Kosić, Josipa Uzelac, Hrvoje Duvančić, Fran Karabaić, Branko Karabaić i Dragutin Olvitz.

Izloženi sadržaji pomne će promatrače tako povesti na jedinstveno vizualno putovanje donoseći kadrove na kojima su zabilježeni motivi s, primjerice, Krčkog sajma - Lovrečeve, Krčkih jedara ili Dana smokava (grad Krk), Antičkih večeri (Omišalj), Festivala sladoleda (Njivice), Dana sira (Malinska), Dana maslina (Punat), Ribarskog dana (Baška) ili Rokove (Šilo).

Dodajmo i kako se uz prikaz svake destinacije na izložbenom panou, publika putem QR coda može povezati s turističkom zajednicom kojoj pojedina fotografija pripada te samo razgledavanje učiniti još bogatijim, zanimljivijim i interaktivnijim.

– Izložbom Otok Krk - tradicionalna događanja, promišljeno postavljenom u samo središte grada, nastojimo široj publici približiti bit kulturnog turizma te potaknuti veću svijest i poštivanje naše lokalne povijesti, umjetnosti i načina života, kazala je predstavljajući postav Ivana Kovačić, direktorica Turističke zajednice Grada Krka.