Temeljem članaka 19., 33., 34. i 44. Zakona o sustavu civilne zaštite (Narodne novine broj 82/15,118/18, 31/20, 20/21 i 114/22) i članka 14. Pravilnika o mobilizaciji, uvjetima i načinu rada operativnih snaga sustava civilne zaštite (Narodne novine broj 69/16) te članka 52. Statuta Grada Krka (Službene novine Primorsko-goranske županije broj 28/09, 41/09, 13/13, 20/14, 3/18, 7/20, 26/20 - pročišćeni tekst i 6/21) Gradonačelnik Grada Krka objavljuje, Javni poziv za popunjavanje članova postrojbe civilne zaštite opće namjene Grada Krka.

1. Pozivaju se svi zainteresirani građani Grada Krka (žene i muškarci) starosne dobi od 18 do 65 godina života da sudjeluju u sustavu civilne zaštite Grada Krka na način da se prijave na dužnost člana postrojbe civilne zaštite opće namjene (dalje u tekstu: postrojbe).

2. Predmet Javnog poziva je popunjavanje tima postrojbe civilne zaštite za područje Grada Krka.

3. Na području grada Odlukom Gradskog vijeća Grada Krka osnovana je Postrojba civilne zaštite opće namjene (Odluka o osnivanju Postrojbe civilne zaštite Grada Krka; Klasa:810-01/09-01/1; URBROJ:2142/01-02-09-3, donesena je dana 09. travnja 2009. godine.).

Pravilnik o ustrojstvu, popuni i opremanju postrojbi civilne zaštite i postrojbi za uzbunjivanje (Narodne novine broj 111/07) uređuje osobni i materijalni ustroj postrojbi civilne zaštite i postrojbi za uzbunjivanje po vrsti, sastavu i veličini, način popune postrojbi te oblik i sadržaj službene iskaznice pripadnika civilne zaštite.

Postrojba civilne zaštite opće namjene na području Grada Krka broji ukupno 33 pripadnika.

Postrojba je osnovana kao potpora za provođenje mjera zaštite i spašavanja te za provođenje mjera civilne zaštite. Postrojba će se mobilizirati u slučaju neposredne prijetnje, katastrofe i velike nesreće na području Grada Krka.

Postrojbe civilne zaštite opće namjene popunjava se raspoređivanjem obveznika civilne zaštite. Obveznici civilne zaštite su hrvatski državljani, državljani Europskoga gospodarskog prostora i državljani trećih zemalja koji imaju odobren status stranca na stalnom boravku u Republici Hrvatskoj te osobe bez državljanstva s reguliranim statusom u Republici Hrvatskoj, starosne dobi od 18 do 65 godina života, koji su uvedeni u evidenciju obveznika civilne zaštite Grada Krka. Građanin postaje obveznik civilne zaštite utvrđivanjem rasporeda na određenu dužnost u postrojbi civilne zaštite. Obveznik civilne zaštite ima obvezu odazvati se na poziv gradonačelnika.

Pripadnici postrojbe koriste osobnu opremu (odjeća i obuća i oznaka pripadnosti) koju su zadužili i materijalno-tehnička sredstva pravnih osoba s kojima izvršavaju zajedničke poslove unutar sustava civilne zaštite. Za zapovijedanje snagama i sredstvima postrojbe civilne zaštite nadležan je gradonačelnik.

Postrojba opće namjene Grada Krka mobilizira se u slučaju neposredne prijetnje, katastrofe i velike nesreće čije posljedice nadilaze mogućnosti gotovih operativnih snaga.

Pripadnici postrojbe civilne zaštite opće namjene su u organizaciji MUP - Ravnateljstvo civilne zaštite trebali bi proći osposobljavanje za djelovanje u sustavu civilne zaštite.

4. Svi zainteresirani građani dužni su dostaviti:

• popunjenu prijavu,
  • presliku osobne iskaznice.

5. Javni poziv je otvoren do 05. svibnja  2023. godine.

Sve zainteresirane osobe mogu se javiti:

• osobno u Grad Krk, Jedinstveni upravni odjel,
  • putem pošte na adresu Grad Krk, Stožer civilne zaštite Grada Krka, Trg bana Josipa Jelačića 2, 51500 Krk,
  • putem e-pošte: grad-krk@grad-krk.hr.

Dodatne informacije moguće je dobiti na telefon 051/401-135 ili putem e-pošte: vedran.hajdin@grad-krk.hr.

Grad Krk