Jedinstveni sastav Kalamos (reed) kvinteta donio propitivanje povijesnih te istraživanje suvremenih glazbenih izričaja

Nastavak glazbenog programa 68. Ljetnih priredbi, 11. srpnja 2024. godine, na Sceni Zidine, donio je koncert kojeg je izveo Kalamos (reed) kvintet u sastavu: Dora Draclin (oboa), Yaroslav Sadovyy (klarinet), Aljaž Razdevšek (saksofon), Branimir Norac (bas klarinet) i Šime Vuksan (fagot).

Programom Kalamos (reed) kvinteta bile su povezane dvije cjeline: propitivanje povijesnih te istraživanje suvremenih glazbenih izričaja. Tako su se kroz prvu grupu skladbi (Ottorino Respighi, Antonio Vivaldi) glazbenici pozabavili samim konceptom obrade, i to ne isključivo kao načina nadopune povijesnog materijala, već u smislu transformacije povijesnih izvođačkih praksi te pronalaženja novih sonorističkih i semantičkih sadržaja, dok su kroz drugu grupu (Mak Murtić, Yaroslav Sadovyy, Bruno Vlahek) predstavile nove kompozicije nastale na poziv samog ansambla.

Reed kvintet je sastav drvenih puhačkih glazbala koji koriste jezičak ili pisak (engl. reed). To su oboa, klarinet, saksofon, bas-klarinet i fagot uz njihove srodne varijante. Takvi sastavi na svjetskoj sceni pojavljuju se nedavno, sredinom 1980. godina prošlog stoljeća. Međutim brzo dobivaju priznanje kritike, a ugledni časopis Times proglašava ih najboljim novim glazbenim formatom. Europski glazbeni stručnjaci smatraju ovu vrstu ansambla jednom od najperspektivnijih o čemu svjedoči i činjenica da se akademske godine 2016./2017. na Kraljevskom konzervatoriju u Den Haagu otvorio magistarski studij upravo za taj tip ansambla.

Kalamos (reed) kvintet prvi je takav sastav u široj regiji. Osnovan je 2013. godine u Zagrebu te je u kratkom vremenu ostvario niz recitala na važnim pozornicama diljem Hrvatske. Članovi ansambla surađuju s vodećim orkestrima, kazališnim kućama, angažirani su u području glazbenog obrazovanja te studijskoj i festivalskoj produkciji. Bogato pojedinačno glazbeno iskustvo, širok spektar glazbenih ukusa te usavršavanje i studiranje kod globalno znanih glazbenih umjetnika, čine ovaj kvintet jednim od vodećih puhačkih glazbenih sastava u Hrvatskoj. U 11 godina kontinuiranog rada ansambl je izdao tri nosača zvuka. Njegov repertoar čini velik broj kompozicija suvremenih autora, ali i mnoštvo transkripcija instrumentalne glazbe prošlih razdoblja - od renesanse do suvremenih uradaka. Od svog osnutka Kalamos (reed) kvintet nastoji na isti način kroz novi glazbeni format prezentirati javnosti i hrvatsku glazbenu baštinu.

U glazbenom programu Ljetnih priredbi, 18. srpnja, slijedi koncert Petar Kovačić & Project ensemble-a kojeg čine: Petar Kovačić (violončelo), Matej Mijalić (violina), Jasna Simonović Mrčela (viola), Smiljan Mrčela (violončelo), Dubravko Palanović (kontrabas), Tibor Naglić (klavir/synth) i Antonio Ceravolo (udaraljke), a koji će se održati na Sceni Zidne, dok će tjedan dana kasnije, 25. srpnja, Papandopulo kvartet saksofona kojeg tvore: Nikola Fabijanić (sopran saksofon), Gordan Tudor (alt saksofon), Goran Jurković (tenor saksofon) i Tomislav Žužak (bariton saksofon), koncertirati u obližnjem atriju franjevačkog samostana.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.