Završena energetska obnova zgrade Centra za kulturu Grada Krka i Dječjeg vrtića Katarina Frankopan - Područnog vrtića Krk

U svibnju ove godine završena je energetska obnova zgrade Centra za kulturu Grada Krka i Dječjeg vrtića Katarina Frankopan - Područnog vrtića Krk. Za ovaj projekt bilo je odobreno gotovo 50 posto bespovratnih sredstava iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Obnovom zgrade javne namjene smještene u krčkoj starogradskoj jezgri kao zoni posebne zaštite, očekuje se značajno smanjenje energetskih troškova, kao i emisije ugljičnog dioksida.

Zgrada Centra za kulturu Grada Krka i Dječjeg vrtića Katarina Frankopan nalazi se na adresi Galija 36. Upotreba određenih materijala i volumen građevine uzrokovali su visoke energetske troškove koji će, kroz energetsku obnovu, sada biti značajno smanjeni.

Zahvaljujući suradnji Grada Krka s tvrtkom Delfin grupa d.o.o. iz Rijeke, uspješnom prijavom projekta energetske obnove na natječaj za energetsku obnovu zgrada javnog sektora čije je provedbeno tijelo Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ostvarena su značajna bespovratna sredstva. Ukupna vrijednost investicije prema Ugovoru s Fondom iznosila je 553.192,64 eura (ili 4.168.029,94 kuna u vrijeme potpisivanja ugovora 2022. godine), od čega je iznos od 265.445,62 eura (ili 2.000.000,00 kuna prema ugovoru sklopljenom u 2022. godini) osigurao Fond, dok je razliku financirao Grad Krk iz vlastitih sredstava.

Energetskom obnovom tako je postavljen novi fasadni sustav oplošja zgrade preko postojećeg fasadnog sustava, i to na svim stranama - pročeljima. Ugrađena je toplinska izolacija od mineralne vune debljine 10 centimetara, postavljena je toplinska izolacija na strop prema potkrovlju te je ugrađena nova energetski učinkovitija vanjska stolarija. Dodatne energetske uštede postići će se zamjenom postojećeg sustav grijanja novim sustavom s dizalicom topline u izvedbi zrak-voda, za grijanje i hlađenje. Postojeća rasvjeta zamijenjena je učinkovitijom LED rasvjetom.

Energetskom obnovom zgrada Centra za kulturu Grada Krka i Dječjeg vrtića Katarina Frankopan smanjit će svoje godišnje energetske potrebe za grijanje za više od 42 posto, dok će se korištenje primarne energije smanjiti za čak 75 posto u odnosu na stanje prije obnove. Značajno će se  smanjiti i emisije stakleničkih plinova, za čak 42 posto.

Izvođač radova na spomenutoj zgradi bila je tvrtka Izgradnja d.o.o. iz Crikvenice koja je ovaj projekt izvršila u dogovorenom roku s početkom radova 14. srpnja 2023. i završetkom radova 15. svibnja 2024. godine.