Krčki gradonačelnik primio stipendiste i najuspješnije mlade sportaše

Prema ustaljenoj praksi, krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, na samom se kraju prošle godine, u Gradskoj vijećnici, najprije družio s aktualnim stipendistima Grada Krka, a prethodno i s najuspješnijim sportašima koji su tijekom 2021. godine postigli izvrsne rezultate na (pojedinačnim ili ekipnim) državnim, europskim i svjetskim natjecanjima.

Što se stipendista tiče, u tekućoj školskoj, odnosno akademskoj 2021./2022. godini pravo na gradsku stipendiju ostvarilo je 44 učenika, 28 studenata i dvoje polaznika poslijediplomskih studija.

Naime, temeljem raspisanog Natječaja za dodjelu stipendija Grad Krk ove je godine zaprimio i pozitivno riješio čak 84 prijave, među kojima 44 zahtjeva za učeničku stipendiju (40 na temelju školskog uspjeha i četiri na temelju kriterija definiranih Odlukom o deficitarnim zanimanjima na području Grada Krk) te 40 zahtjeva na studentsku stipendiju (38 na temelju školskog ili akademskog uspjeha te dvije na temelju kriterija koji se odnose na deficitarna zanimanja). Iako su na provedenom Natječaju odobrene stipendije za svih 40 studenata, s obzirom na to da ih je 12-ero ostvarilo prava na stipendije iz drugih izvora, naposljetku se za krčki model financijskog nagrađivanja odlučilo 28-ero studenata.

Iako druženju nisu mogli nazočiti svi krčki stipendisti, one koji su u ovoj prigodi ipak stigli gradonačelnik je srdačno pozdravio i nagradio konstatacijom kako su upravo oni i njihova znanja budućnost i razvojna snaga grada i otoka Krka.

Dok će učenici stipendiju u mjesečnom iznosu od 500,00 kn dobivati između 01. listopada 2021. i 30. lipnja 2022., studenti će svoju zasluženu mjesečnu naknadu vrijednu 700,00 kn primati, shodno ritmu akademske godine, između 01. studenog 2021. i 31. srpnja 2022. godine. Mjesečna poslijediplomska stipendija iznosi 1.000,00 kn, a također se isplaćuje u devet obroka tijekom natječajne akademske godine.

U dijelu prijama koji je bio posvećen najuspješnijim mladim sportašima, gradonačelnik se družio sa sugrađanima koji su u prošloj godini nizali sportske uspjehe. Tako su s obzirom na postignute  iznimne rezultate nagrađeni: F. T., član Športsko-ribolovnog društva Lovrata, za osvojeno treće (ekipno) mjesto na Svjetskom prvenstvu u udičarenju s obale, L. H., član Judo kluba Krk, za osvojeno prvo mjesto na Državnom prvenstvu za juniore, J. M. za osvojeno prvo mjesto na Državnom prvenstvu u sambo sportu - disciplini combat sambo, L. Š., članica Stolno-teniskog kluba Malinska-Dubašnica, za osvojeno drugo (ekipno) mjesto na Državnom prvenstvu za najmlađe kadete te L. N., članica Veslačkog kluba Glagoljaš, za osvojeno treće mjesto u dvojcu bez kormilara na Državnom veslačkom prvenstvu za juniore. Pored navedenih nagrada, temeljem Rješenja Hrvatskog olimpijskog odbora, mjesečnom stipendijom vrijednom 800,00 kn nagrađen je i mladi atletičar F. B. koji je, braneći boje Atletskog kluba Krk, kategoriziran u rang vrhunskog sportaša. Također, nagrade su primili članice i članovi Karate kluba Krk Croatia za uspješno sudjelovanje na Državnom prvenstvu za mlađe uzraste održanom u Jastrebarskom, i to redom: D. B., L. B. i R. B. za osvojena prva mjesta, zatim D. M., K. Š., D. S. i L. M. W. za osvojena druga mjesta te L. R., M. M., A. B. i D. B. za osvojena treća mjesta. Za osvojeno ekipno prvo mjesto u kategoriji mlađih kadeta na Državnom prvenstvu priređenom u Rijeci nagrade su primili i karatisti M. B., A. M., L. R. i N. D., dok je kao član ekipe kadeta koja je na spomenutom natjecanju osvojila brončanu medalju, nagrađen i M. M. W.

Nakon upućenih čestitki, ovo je bila prilika da mladi sportaši s gradonačelnikom podijele vlastita sportska iskustva, probleme i izazove s kojima se redovito susreću, ali i da saznaju gradske planove vezane uz dodatna ulaganja u sportsku infrastrukturu, kako bi se, naposljetku, podigli uvjeti treniranja.

Za sudjelovanje sportaša na Olimpijskim igrama i svjetskim prvenstvima tj. za priskrbljeno prvo mjesto dodjeljuje se gradska nagrada u vrijednosti od 5.000,00 kn, za drugo mjesto 4.000,00 kn, a za treće mjesto 3.000,00 kn. Za sudjelovanje na europskim prvenstvima, zauzeto prvo mjesto nagrađuje se s 3.000,00 kn, drugo mjesto s 2.000,00 kn i treće mjesto s 1.000,00 kn, dok sudionici državnih prvenstava za osvojeno prvo mjesto dobivaju 1.000,00 kn, za drugo mjesto 700,00 kn i za treće mjesto 500,00 kn.

Izvor fotografija: bodulija.net.