Krčki srednjoškolci uskoro u akciji čiščenja i popravka mrgara na Lipici

U organizaciji Društva za kulturu, tradiciju i ekologiju Sinjali iz Baške, 05. ožujka 2013. godine, u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir u gradu Krku održano je edukativno predavanje na temu Mrgari - rožice od gromače.

Vještina gradnje suhozida i suhozidnih građevina tradicijsko je nasljeđe mediteranskog prostora ukorijenjeno još u pretpovijesnim vremenima i glavni ambijentalni element kulturnog krajolika otoka Krka. Mrgari su suhozidne građevine u obliku kamenih cvjetova, a namijenjene su povremenom sakupljanju i razvrstavanju ovaca različitih vlasnika. Ti prekrasni primjeri pučke arhitekture mogu se naći samo na južnom dijelu otoka Krka i susjednom nenastanjenom otoku Prviću. Ima ih ukupno petnaest i većina je još uvijek u upotrebi. Slične građevine u Europi poznate su samo još na dva otoka - Velikoj Britaniji (Wales) i Islandu.
Očuvati mrgare i razviti svijest o njihovoj važnosti, nastojanja su članova Društva Sinjali, a jedan od ciljeva obnove suhozida je i njihova turistička valorizacija. Stručno predavanje na temu gradnje i važnosti kamenih cvjetova te suhozidne pučke arhitekture u pejzažu otoka Krka, uvod je u akciju čišćenja i popravka mrgara na Lipici, koju Društvo Sinjali organizira 09. ožujka, ove godine, a u kojoj će volonterski sudjelovati i učenici i djelatnici Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir.
Predavanje i obilaženje mrgara u Baški kao izuzetno vrijedne baštine bit će smjerokaz mladima da se s pažnjom i poštovanjem odnose spram ove krajobrazne arhitekture i građenja naših predaka, kako bi ih sačuvali od daljnjeg urušavanja i devastacije kao opće kulturno dobro i osobitost pejzaža otoka Krka.