Krčki vatrogasci proslavili 110 godina postojanja

novilist.hr, 12. studenog 2018.

Članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva Krk proslavili su ovog vikenda vrijednu obljetnicu svog društva.

Iako je pred 11 ljeta krčki DVD slavio svoju 60. godišnjicu, u proteklim je godinama, trudom Krčana, u Državnom arhivu u Trstu iskopana dokumentacija koja je nastanak tog udruženja datirala u značajno davnije dane te je slijedom pronađenih originalnih dokumenata, s 1947., rođendan krčkog DVD-a (temeljem formalne dopusnice Vatrogasne zajednice Hrvatske) prebačen na 1908. godinu.

To nas svrstava u najstarije vatrogasno društvo na otoku Krku i među starija društva na ovim prostorima - ustvrdio je, obraćajući se okupljenim vatrogascima, gostima i uzvanicima velike vatrogasne fešte čiji je formalni dio održan u Velikoj vijećnici Grada Krka Mario Udina, predsjednik DVD-a Krk.

Jedna od aktivnijih skupina našeg društva, koja je započela s radom u 3. razredu osnovne škole još 1984. godine pod vodstvom Darija Crnčića, još uvijek je jako aktivna te, iako u malo manjem broju, upravo ona i danas čini srž našega društva - istaknuo je Udina, ukazavši u svom govoru da DVD Krk dugi niz godina na svom području iznimno uspješno i učinkovito provodi prevenciju, uz ostalo i kroz djelovanje svojih sezonskih vatrogasnih timova koji redovito sudjeluju i u intervencijama.

Akcije spašavanja

Osim u akcijama preventive, ali i gašenja vatre koje, dobrim djelom zahvaljujući našim redovnim aktivnostima u posljednjim godinama na otoku nije pričinila veću štetu niti stvorila ugrozu, redovni smo sudionici i brojnih akcija traženja i spašavanja - nastavio je predsjednik krčkog DVD-a, ne zaboravivši spomenuti da su krčki dragovoljni vatrogasci u proteklim godinama nerijetko bili dio vatrogasnih timova koji su, kao ispomoć domicilnim vatrogascima, slani na djelovanje u vatrenim stihijama, ali i poplavama ugrožena područja naše zemlje.

Sigurno ne bismo bili uključivani u tolike aktivnosti da nismo pokazali spremnost i kvalitetu koje smo dostigli predanim radom, redovitim usavršavanjem i obnovom znanja. Kroz godinu redovito obnavljamo znanje u radu s vozilima i opremom, sudjelujemo u županijskim vježbama po pozivu, ove godine u Loparu na Rabu s četiri svoja vatrogasca. Uz pomoć vatrogasnih zajednica otoka i županije te Grada Krka, ali i vlastitim sredstvima, DVD Krk kontinuirano unapređuje svoj vozni park i opremu pa smo tako nedavno nabavili novo vozilo opremljeno za gašenje šumskih požara i za spašavanje unesrećenih.

S obzirom na sve veći broj mladih članova i neadekvatan prostor, 2014. godine krenuli smo u realizaciju projekta izgradnje novog vatrogasnog doma koji je, zahvaljujući nemaloj potpori Grada Krka, sad pred dovršetkom i u koji bismo trebali useliti već početkom iduće godine - zaključio je Udina.

Visoka razina

Čelnik krčkog DVD-a podsjetio je i da u sklopu tog društva već neko vrijeme djeluju i dva njegova izdvojena odjeljenja, ono u Puntu te Malinskoj, s kojima je, mreža otočnog vatrogastva, sačinjena i od ostalih krčkih dobrovoljnih vatrogasnih društava, ali i profesionalnih snaga Javne vatrogasne postrojbe, danas na iznimno visokoj organizacijskoj razini.

Svečanoj sjednici krčkog DVD-a nazočili su brojni uzvanici, među kojima i krčki gradonačelnik Darijo Vasilić kao i cjelokupno vodstvo Vatrogasnih zajednica Primorsko-goranske županije i otoka Krka, predvođeni njihovim predsjednicima - Slavkom Gaušem i Ivanom Šamanićem.

Pokazna vježba na rivi

Prije same svečanosti, krčki DVD-ovci, praćeni i ojačani svojim kolegama iz svih krčkih DVD-ova, ali i predstavnicima brojnih dobrovoljnih vatrogasnih društava iz županije, prošetali su gradom u svečanom mimohodu u kojem su ih glazbom pratili krčki limenjaci.

Nakon formalnog djela svečanosti, slavljenici su na gradskoj rivi upriličili zanimljivu vatrogasnu pokaznu vježbu u kojoj su, osim obučenosti i spretnosti svojih članova, svojim sugrađanima predstavili način na koji se vatra gasila u dalekoj prošlosti, u vrijeme nastanka društva. To je učinjeno uz pomoć autentične, čak 120 godina stare ručne vatrogasne pumpe koju, kao uspomenu na svoje davne prethodnike, krčki vatrogasci ljubomorno čuvaju i ponosno izlažu na ulazu u svoj današnji Vatrogasni dom. [Mladen Trinajstić]