Krenuli radovi na Projektu prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda otoka Krka

U sjedištu tvrtke Ponikve voda d.o.o. i na gradilištu pred krčkim hotelom Dražica, 22. studenog 2017. godine, predstavljeni su počeci građevinskih radova na jednom od najvećih projekata u otočnoj povijesti - Projektu prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području otoka Krka, za koji su potkraj srpnja u sjedištu Hrvatskih voda u Zagrebu potpisani ugovori
Službenom predstavljanju početka radova nazočili su ministar Tomislav Ćorić, u ime Ministarstva zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske, zatim direktor Ponikvi voda d.o.o. Frane Mrakovčić, krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, načelnici općina zahvaćenih aglomeracijom te predstavnici Hrvatskih voda, ali i svi ostali projektni partneri.
Do 2020. godine, kada bi ovaj projekt ukupno vrijedan 648,3 milijuna kuna trebao biti u cijelosti dovršen, otok Krk dobit će novih 85 kilometara kanalizacijske mreže, 40 kilometara rekonstruirane vodovodne mreže, dva nova i četiri nadograđena uređaja za pročišćavanje otpadnih voda ukupnog kapaciteta 85.000 ekvivalenata, 26 crpnih stanica te kompostanu za zbrinjavanje mulja. Broj kanalizacijskih priključaka povećat će se sa sadašnjih 10-ak tisuća na 18 tisuća, čime će se u cijelosti dovršiti izgradnja kanalizacijskoga sustava priobalnog dijela otoka Krka te u potpunosti zaustaviti ispuštanje fekalnih voda u more.
Prihvatljivi troškovi projekta procijenjeni su na 511 milijuna kuna, od čega se najveći dio, 72% ili 369 milijuna kuna, odnosi na bespovratna sredstva iz europskih fondova, osigurana posredstvom Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020., dok će se ostatak, u iznosu od 142 milijuna kuna, osigurati iz nacionalnih izvora, i to trećina iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike, trećina iz Hrvatskih voda i trećina iz proračuna krčkih jedinica lokalne samouprave i Ponikve voda d.o.o.
Iako otok Krk upravo postaje veliko gradilište, otočani se tome itekako vesele jer su svjesni važnosti ovog iznimnog projekta, odnosno činjenice da on vodi prema zaštiti zdravstvenog stanja i poboljšanju uvjeta života svih njegovih stanovnika, predstavljajući u konačnici i značajan doprinos zaštiti okoliša. Važno je, pored toga, istaknuti da će za vrijeme trajanja turističke sezone građevinski radovi biti zaustavljeni kako ne bi ugrožavali kvalitetu turističke ponude destinacije.