Ljudi od mora - izložbom Željka Skomeršića započela Štorija o galiji

Otvorenjem izložbe krčkog brodomaketara i kolekcionara Željka Skomeršića, pod nazivom Gente di mare - Ljudi od mora, 04. listopada 2018., krenuo je program manifestacije Štorija o galiji Cristo Ressussitato, kojom se ove godine, u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, obilježava 447. godišnjica Lepantske bitke.

Izložbu koja uz makete brodova okuplja i ostale vrijedne predmete iz pomorske zbirke Željka Skomerića, poput brodske opreme i instrumenata, zemljopisnih karata, pomorskih priručnika i rukopisa, zanimljive dokumentacije i ponešto fotografija, pred punim auditorijem krčke galerije, pored autora otvorila je Maja Parentić, ravnateljica krčkog Centra za kulturu.

Povod izložbi kojoj danas svjedočimo, uvodi Parentić, naš je program Štorije o galiji Cristo Ressussitato posvećen krčkoj galiji koja je pod zapovjedništvom soprakomita Ljudevita Čikute prije točno 447. godina sudjelovala u čuvenoj Lepantskoj bitki. Naime, u Europi obilježavanje ove obljetnice ima sve veći značaj, te se svake godine u Nafpaktosu (Lepantu) okupljaju zemlje saveznice negdašnje Svete lige u znak sjećanja na sve poginule galijote, vojnike i posade. Sada već davne 2007. godine Hrvatsku je ondje predstavljao upravo Krk, i to kao grad čija je galija sudjelovala u toj slavnoj bitki, a ujedno i kao grad koji jedini pored Venecije ima poznat grob svog zapovjednika - Ljudevita Čikute što se nalazi pred oltarnim dijelom u glavnom brodu Krčke katedrale. Upravo taj boravak u Grčkoj i susret s delegacijama saveznica bio je povodom za detaljnije promišljanje, istraživanje i valoriziranje Krka u drugoj polovici 16. stoljeća, njegovog života i stanovništva. Stoga, baštineći bogatu kulturno-povijesnu tradiciju i prepoznavajući unutar toga iznimno pomorsko nasljeđe, 2008. godine pokrenut je projekt Štorija o galiji Cristo Ressussitato, kojim se otad obilježavaju godišnjice Lepantske bitke, i koji danas bilježi svoj mali desetogodišnji jubilej! Iznimno mi je drago da u ovome kontekstu, nastavlja Parentić, kao dio programa naše manifestacije, možemo predstaviti izložbu Gente di mare - Ljudi od mora našeg brodomaketara i kolekcionara Željka Skomeršića koji je ovom prigodom omogućio da, pored besprijekorno kreiranih maketa brodova, javnost dobije uvid i u dio njegove pomorske zbirke koji nije dijelom stalnog postava Interpretacijskog centra pomorske baštine otoka Krka kojeg Željko odnedavno vodi. Izloženi artefakti selektirani su na način da uglavnom budu vezani za grad i otok Krk, tj. za naše ljude, jer koliko god pričali o globalizaciji i širini, ishodište je uvijek u nama samima i našem kraju. Jedan od, svakako, najfascinantnijih segmenata ovog postava, primjećuje Parentić, svakako su izložene karte koje nam, uz ostalo, svjedoče i o promjeni nazivlja pojedinih lokaliteta, do čega je najvjerojatnije dolazilo prilikom prevođenja, odnosno promjena vlasti koje su zatečene nazive prevodile na svoje jezike. Osim toga, pažnju moram skrenuti i na jednu zaista raritetnu kapu z 1925. godine koja je dijelom uniforme Kraljevske ratne mornarice te na makete brodova vezanih uz naše podneblje poput leuta Složna braća, štilca ili bragoca, ali i maketu ladve - monoksilnog čamca izdubljenog tesanjem jednog ili dvaju komada debla, a koji se u pomorskom prijevozu na Kvarnerskim otocima održao do Drugog svjetskog rata. Također, kao posebno interesantan segment postava nameće se premijerno predstavljena dokumentacija koja svjedoči o nastanku krčkog brodogradilišta, a uz fotografije i nacrt, tu su i dva pismena s imenima protagonista, iz kojih je, ujedno, razvidna i administrativna strana realizacije ovog projekta iz 1933./4. godine. Prema tome, sigurni smo, da će Krčani ne samo uživati u ovoj izložbi već i doznati mnoge zanimljive pojedinosti iz bogate pomorske prošlosti grada i otoka Krka, zaključila je Parentić.

Nastavak programa manifestacije Štorija o galiji Cristo Ressussitato što će se, 05. listopada, održati u Malenoj gradskoj vijećnici, donosi predstavljanje trećeg sveska rukopisa Regesti Marittimi Croati - Hrvatski pomorski regesti (18. stoljeće), autora Nikole Čolaka, dok je misno slavlje za sve poginule u Lepantskoj bitki na rasporedu 09. listopada. Također, od 04. do 10. listopada, uz grob Ljudevita Čikute u krčkoj prvostolnici bit će postavljen informativni pano s višejezičnim deskripcijama koje govore o povijesti krčke galije i životu njezinog zapovjednika.

Izložba Gente di mare - Ljudi od mora ostaje otvorena sve do 17. listopada, a postav je moguće razgledati svakim radnim danom od 10.00 do 12.00 te od 18.00 do 20.00 sati, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru telefonom na 051 220 041 ili mailom na kultura@gradkrk.net.