Malinska: 25. obljetnica donošenja prvog hrvatskog Ustava

U zajedničkoj organizaciji Koordinacije Grada Krka i općina otoka Krka te Povijesnog društva otoka Krka, a povodom 25. obljetnice donošenja prvog hrvatskog Ustava čiji je nacrt u kolovozu 1990. godine izrađen upravo u Malinskoj, prigodan okrugli stol biti će priređen 27. kolovoza 2015. godine u Hotelu Malin u Malinskoj, i to s početkom u 11.00 sati.

Pozdravnim govorom okupljenima će se najprije obratiti Darijo Vasilić, krčki gradonačelnik, Robert Anton Kraljić, načelnik Općine Malinska-Dubašnica i Milan Radić, predsjednik Povijesnog društva otoka Krka, dok će izlaganja u nastavku održati Marina Valković (Osnivanje političkih stranaka na Krku 1989./1990.), Anton Katunar (Sjećanje saborskog zastupnika na 1990. godinu), Anton Bozanić (Crkvene prilike na otoku Krku 1989./1990.), Duška Šarin, sutkinja Ustavnog suda Republike Hrvatske (Značaj donošenja hrvatskog Ustava) te naposlijetku Vladimir Šeks, posebni savjetnik predsjednice Republike Hrvatske za ustavna i pravna pitanja, ujedno i tvorac Ustava Republike Hrvatske (Božićni ustav). Uloga moderatora ovom je prigodom  povjerena Tomislavu Galoviću.
Naime, krajem ove godine Hrvatska obilježava 25. obljetnicu donošenja prvog Ustava od proglašenja neovisnosti, koji je donesen 21. prosinca 1990. godine, a proglašen dan kasnije, dakle svega nekoliko dana prije Božića radi čega je i dobio naziv božićni Ustav - potvrdivši pritom demokratske promjene izražene na prvim višestranačkim izborima te položivši temelje hrvatskoj neovisnosti!