Mimika orkestar objavio album Altur Mur koji traga za izgubljenom dušom Mediterana

Mimika orkestar nedavno je objavio četvrti studijski album Altur Mur ili Hram mora, u prijevodu s izumrlog veljotskog jezika koji se, do kraja 19. stoljeća, mogao čuti upravo na otoku Krku. U stvaranju albuma sudjelovao je dvadesetdvočlani ansambl predvođen skladateljem i multiinstrumentalistom Makom Murtićem. Novo konceptualno studijsko izdanje, objavljeno u nakladi diskografskih kuća Rika Muzika i Menart, najavljeno je dvama singlovima Fondo i Thalassa. Za snimanje albuma zaduženi su bili Soundbrick Studio i Mamut Krk, dok su posebne zahvale, s obzirom na iskazanu podršku, upućene: Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske, Gradu Krku, Luki Adžiću-Kapitanoviću, Vedranu Peternelu i Dinku Doringu.

Altur Mur, kao najrecentniji projekt ovog hvaljenog glazbenog kolektiva, svoj je početak zabilježio upravo na otoku Krku, inače mjestu koje je skladatelja Murtića inspiriralo da napiše jedinstveno djelo povezano s mediteranskim identitetom i kulturom. Njime su, još 2020. godine, među zidinama Frankopanskog kaštela, otvorene 64. Ljetne priredbe, jedan od festivala, nakon dubrovačkog i splitskog, s najdužom tradicijom na istočnojadranskoj obali, čija je organizacija danas povjerena Centru za kulturu Grada Krka.

Sladatelj Murtić kaže kako je album utjelovljuje viziju nepostojećeg mjesta na Mediteranu, gdje se susreću i isprepliću kulturna i osobna reinvencija. Naime, pred nekoliko godina on je započeo s istraživanjem mediteranskih jezika i ritmova kako bi pripremio ovaj album te slušatelje poveo na putovanje davno izgubljenom dušom Mediterana. Tekstove je napisala Marta Kolega, inspiriravši se atmosferom, jezikom i životnim stilom jadranskih otoka. Prikupivši fraze koje imaju jak zvuk te neobičnu sliku i ljepotu, prenijela ih je u priču o (izgubljenoj) duši, pojedincu koji pokušava pronaći svoj put u ovome začudnom svijetu; priču koja odjekuje Odiseju, i nosi slani miris mora.

Mimika orkestar osnovali su Mak Murtić i vokalistica Maja Rivić u Londonu, 2010. godine. Taj multikulturni ansambl danas djeluje na internacionalnoj glazbenoj sceni bilježeći nastupe na brojnim etabliranim i svjetski poznatim festivalima. Ansambl, kojeg u različitim postavama čine neki od najpriznatijih klasičnih, jazz i progresivnih glazbenika, dosad je, uz Altur Mur, objavio još tri albuma: From Scratch to Structure, A Place Glowing a Brilliant Red i Divinities of the Earth and the Waters, na kojima je zabilježena fuzija neofolka, psihodelije, jazza te orkestralne i elektronske glazbe.

Mak Murtić rođen je u Zagrebu 1988. godine. Za klasičnu, jazz i suvremenu glazbu počeo se zanimati još tijekom svojih gimnazijskih dana kada kreće s učenjem tenor saksofona, gitare, bas gitare i klavira. Nakon upisa na zagrebački studij arhitekture aktivno se počinje baviti kompozicijom te osniva Mimika orkestar. Kasnije surađuje i s drugim sastavima, a naposljetku upisuje londonski Middlesex University. Pored toga, svira s bendovima Antenat, Živa Voda i Demoler, a s progresivnom jazz grupom Truth≠Tribe (Pravda≠Plemja) priprema album prvijenac. Piše skladbe za razne sastave, kampanje, filmove i predstave.