Mjere za pokretanje gospodarskih i drugih djelatnosti odvijat će se u tri faze

Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 23. travnja 2020. godine usvojila je paket mjera za pokretanje gospodarskih i drugih djelatnosti u kontekstu epidemije koronavirusa, a iste će se popuštati postupno, i to u tri faze.

Prva faza, od 27. travnja:

1. Omogućavanje rada svim poslovnim subjektima koji obavljaju djelatnost trgovine, osim onih koji posluju unutar trgovačkog centra.

2. Omogućavanje nastavka rada svim poslovnim subjektima koji obavljaju uslužne djelatnosti, osim onih u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima, i to uz poštivanje mjera fizičke udaljenosti (primjerice, postolar, krojač, izrada ključeva, poslovnice turističkih agencija, fotografske radnje).

3. Uvođenje javnih gradskih i prigradskih prijevoznih linija i brzobrodskih linija za otoke koji nisu povezani trajektnom linijom.

4. Omogućavanje rada knjižnica, muzeja, galerija, antikvarijata i knjižara.

5. Omogućavanje treninga sportašica i sportaša prve i druge kategorije u pojedinačnim sportovima te seniorskim sportskim ekipama koje se natječju u najvišim rangovima.

6. Omogućavanje provođenja državnog stručnog ispita za prioritetne grupe polaznika.

propusnice1_mala_0.jpg

Druga faza, od 04. svibnja:

1. Omogućavanje rada javnog zdravstvenog sustava u punom opsegu, osim iznimki u skladu s mjerama Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.

2. Omogućavanje rada privatnog zdravstvenog sustava u punom opsegu, uz poštivanje posebnih epidemioloških mjera.

3. Omogućavanje rada svim poslovnim subjektima koji obavljaju uslužne djelatnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima, uz poštovanje posebnih epidemioloških mjera (primjerice, frizeri, kozmetičari, brijači, pedikeri).

propusnice2_mala.jpg

Treća faza, od 11. svibnja:

1. Omogućavanje okupljanja do deset osoba na jednom mjestu, uz poštovanje mjera fizičke udaljenosti.

2. Omogućavanje rada trgovačkih centara uz poštovanje posebnih epidemioloških mjera.

3. Omogućavanje rada predškolskih ustanova i razredne nastave od prvog do četvrtog razreda te posebnih razrednih odjela, kao i rada s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi.

4. Omogućavanje održavanja laboratorijskih, umjetničkih i kliničkih vježbi te praktičnog rada u malim grupama u visokom obrazovanju.

5. Uvođenje međužupanijskih prijevoznih linija i linija domaćeg zračnog prijevoza.

6. Omogućavanje rada ugostiteljskih objekata isključivo na vanjskim prostorima i terasama uz poštovanje posebnih epidemioloških mjera.

7. Omogućavanje rada ugostiteljskih objekata u smještajnim kapacitetima samo za korisnike usluga smještaja.

8. Omogućavanje rada nacionalnih parkova i parkova prirode.

9. Proširivanje uvjeta za izdavanje e-propusnica.

propusnice3_mala.jpg

Sve tri faze pretpostavljaju primjenu i strogo pridržavanje tzv. horizontalnih mjera, što znači:

1. Nastavlja se s pridržavanjem svih mjera fizičke udaljenosti, najvišeg higijenskog standarda i dezinfekcije prostora.

2. Nastavlja se s pridržavanjem obveze poslodavaca da osiguraju uvjete rada sukladno epidemiološkim mjerama te omoguće rad od kuće gdje je to moguće, organiziraju sastanke na daljinu i zabrane dolazak na radno mjesto radnicima s tjelesnom temperaturom i respiratornim sindromima.

3. Nastavlja se sa zabranom javnih događanja i velikih okupljanja.

4. Preporučuje se nošenje platnenih maski za lice u trgovinama i javnom prijevozu, a u tu svrhu će Hrvatski zavod za javno zdravstvo izraditi i objaviti precizne upute o njihovom korištenju.

5. Osobama starije životne dobi, osobama s kroničnim nezaraznim bolestima te ostalim osobama s povećanim rizikom od zaraze koronavirusom, kao najosjetljivijoj skupini preporučuje se da ostanu kod kuće te se što manje izlažu mogućnosti zaraze.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo će zajedno sa Stožerom civilne zaštite Republike Hrvatske izradit će sljedeće preporuke i upute:

• o broju i zadržavanju ljudi u zatvorenim prostorijama prema kvadraturi objekta;
  • za dvosmjensko radno vrijeme u trgovinama;
  • za obavljanje poljoprivrednih aktivnosti;
  • za održavanje državne mature od 08. do 29. lipnja ove godine
  • za održavanje vjerskih okupljanja od 02. svibnja ove godine, nadalje.