Nadalje aktivni poduzetnički programi za realizaciju subvencioniranih kamata

Obzirom da kreditni potencijali nisu u cijelosti realizirani nadalje su aktivni sljedeći kreditni programi: Poduzetnik u turizmu, Poduzetnik u Primorsko-goranskoj županiji te Kreditiranje adaptacije i rekonstrukcije smještajnih kapaciteta namijenjeno privatnim iznajmljivačima.

1) Program Poduzetnik u turizmu

Grad Krk, u suradnji s Erste & Steiermärkische bankom d.d. i Primorsko-goranskom županijom, uključio se u projekt Poduzetnik u turizmu dodatnim subvencioniranjem kamate poduzetnika sa svog područja, i to prema uvjetima iz tablice u prilogu. Redovna kamatna stopa na poduzetničke kredite iznosi 6% godišnje fiksno. Primorsko-goranska županija tako će subvencionirati kamatu s 4 postotna poena, dok Grad Krk subvencionira kamatu s dodatna 2 postotna poena za kredite do 500.000,00 kn, odnosno s dodatnim 1 postotnim poenom za kredite iznad 500.000,00 kn. Razliku do visine redovne kamatne stope snosi korisnik kredita.

2) Program Poduzetnik u Primorsko-goranskoj županiji

Grad Krk se u suradnji s Erste & Steiermärkische bankom d.d. i Primorsko-goranskom županijom uključio u projekt Poduzetnik u PGŽ za 2013. godinu dodatnim subvencioniranjem kamate poduzetnika sa svog područja, a prema uvjetima definiranim Programom. Redovna kamatna stopa na poduzetničke kredite iznosi 6% godišnje fiksno. Primorsko-goranska županija tako će subvencionirati kamatu sa 4 postotna poena, dok Grad Krk subvencionira kamatu s dodatna 2 postotna poena za kredite do 500.000,00 kn, odnosno s dodatnim 1 postotnim poenom za kredite iznad 500.000,00 kn. Razliku do visine redovne kamatne stope snosi korisnik kredita.

3) Kreditiranje adaptacije i rekonstrukcije smještajnih kapaciteta namijenjeno privatnim iznajmljivačima

Grad Krk u suradnji s Erste & Steiermärkische bankom d.d. objavljuje Javni poziv namijenjen fizičkim osobama - privatnim iznajmljivačima za podnošenje zahtjeva za kreditiranje adaptacije i rekonstrukcije smještajnih kapaciteta.
Kredtini potencijal: 2.000.000,00 kn.

Iznos kreditnih sredstava: do maksimalno 20.000,00 EUR (kunske protuvrijednosti).

Korisnici kredita: fizičke osobe - privatni iznajmljivači s područja Grada Krka.

Namjena kreditnih sredstava: sredstva se odobravaju isključivo za adaptaciju i rekonstrukciju vlastitih smještajnih kapaciteta na području Grada Krka radi podizanja kvalitete.

Rok i dinamika otplate: otplata do 84 mjeseci (7 godina) u mjesečnim ili godišnjim anuitetima.

Kamatna stopa: 6,7% godišnje; kamate se naplaćuju prema ugovoru između Banke i Poduzetnika u tijeku korištenja kredita i otplate; Grad Krk subvencionira kamatu na odobrene poduzetničke kredite s 2,2 postotna poena.

Rok korištenja: do 12 mjeseci.

Naknada banci: prema Odluci o visini kamatnih stopa i naknada Sektora građanstva za fizičke osobe.

Instrumenti osiguranja povrata kredita: uz obvezne instrumente osiguranja (izjava suglasnosti o zapljeni primanja, zadužnica, mjenica), krediti u iznosu iznad 10.000,00 EUR odobravaju se uz 5% garantnog pologa (efektivno).

Status korisnika kredita: korisnici kredita su postojeći ili novi klijenti banke; novi klijenti su dužni cijelokupno poslovanje od pružanja ugostiteljskih usluga u domaćinstvu usmjeravati na račun otvoren u ESB u roku od 12 mjeseci od odobrenja kredita.

Prethodni uvjeti: podmirene obveze prema Gradu, Turističkoj zajednici Grada Krka (članarina i boravišna pristojba) i podmirene obveze poreza na dohodak temeljem potvrda Grada, odnosno Turističke zajednice Grada Krka i Porezne uprave.

Način isplate sredstava: sredstva se doznačuju u tranšama, bezgotovinskom isplatom na račun dobavljača ili izvršitelja usluge za klijenta temeljem predračuna/računa u visini od najmanje 70% te isplatom korisniku kredita na račun do najviše 30% iznosa odobrenog kredita.

Obrazac zahtjeva za odobrenje kredita i popis dokumentacije koju treba priložiti uz zahtjev podnositelji mogu podići u poslovnici Erste & Steiermärkische bank d.d. u Krku.

Rok za podnošenje zahtjeva je do iskorištenja kreditnog potencijala.

Svi podnositelji zahtjeva biti će pismeno izvješteni o rezultatima javnog poziva.

Konačnu odluku o odobrenju kredita podnositelju zahtjeva s pozitivnim mišljenjem Povjerenstva donosi banka nakon obrade zahtjeva.

Banka može odbiti zahtjev kredit.