Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju: Natječaj za provedbu intervencije 72.01. - Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama (Natura 2.000, NKS) i pripadajuća edukacija u gradu Krku

Intervencija 72.01. je novo utemeljena i prvi put se provodi u okviru Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske. Šumoposjednici čije se šume nalaze unutar područja ekološke mreže Natura 2.000 imaju gubitke i dodatne troškove koje je nužno kompenzirati kako bi mogli zadržati prakse i povećati interes za održivo gospodarenje šumama, kao i održavanje bioraznolikosti. Potpora unutar ove intervencije dodjeljuje se korisnicima po hektaru šume u obuhvatu područja ekološke mreže Natura 2.000 kao naknada za ograničenje u gospodarenju za propisane mjere za šume u obuhvatu područja ekološke mreže.

Potpora se isplaćuje godišnje tijekom pet godina korisnicima s kojima je sklopljen ugovor o financiranju. Prihvatljivi korisnici su šumoposjednici kako je definirano Zakonom o šumama, a dodjela potpore se provodi na temelju otvorenog natječaja Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u skladu s uvjetima propisanim Pravilnikom o provedbi intervencije 72.01. Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama.

Prema tome, pozivaju se zainteresirani šumoposjednici koji imaju šume u obuhvatu ekološke mreže Natura 2.000 da se prijave u nadležne urede Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske radi sudjelovanja u edukativnim programima koji se provode u okviru intervencije 72.01. Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama, iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027., kako bi ostvarili dodatnih 10 bodova prilikom prijave na prethodno naznačen natječaj. U gradu Krku, u Velikoj gradskoj vijećnici (Trg bana Josipa Jelačića 2) edukacija će se u srijedu, 06. studenog 2024. godine, s početkom u 11.00 sati.

Prilozi:

Pravilnik o provedbi intervencije 72.01. Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama (Natura 2.000, NKS) iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027. (NN br. 86/2024,107/2024)

Natječaj za provedbu intervencije 72.01. Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama (Natura 2.000, NKS), od 18. rujna 2024. godine [.zip]

Predlošci i upute [.zip]