O aktualnostima vezanim uz Projekt prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području otoka Krka

Pred sjedištem tvrtke Ponikve voda d.o.o., sredinom studenog ove godine, održana je tiskovna konferencija kojom je obilježena nabava opreme u kontekstu Projekta prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području otoka Krka.

Projekt prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području otoka Krka višegodišnji je projekt u sklopu kojeg se izvode radovi na izgradnji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, kao i radovi na proširenju i dogradnji sustava javne odvodnje za šest otočnih aglomeracija: Omišalj, Malinska - Njivice, Krk, Punat, Baška i Klimno - Šilo. Kao takav, on spada u velike infrastrukturne projekte, posredstvom Kohezijskog fonda sufinancirane sredstvima Europske unije, koji je iznimno važan ne samo za područje Grada Krka, već i općina Omišalj, Malinska-Dubašnica, Punat, Baška i Dobrinj, a čija provedba ima potencijal unaprijediti ekonomsku stabilnost i kvalitetu života mnogih otočana. Njegova ukupna vrijednost iznosi 648.312.359,00 kn, a dio koji (bespovratnim sredstvima) sufinancira Europska unija 369.138.660,00 kn.

U sklopu predmetnog projekta potpisano je šest ugovora, od kojih se dva najveća odnose na radove. Prvi ugovor za rekonstrukciju sustava vodoopskrbe i izgradnju te rehabilitaciju sustava odvodnje, u vrijednosti od oko 250.000.000,00 kn, završen je u travnju ove godine, a rezultirao je s 86 km nove fekalne kanalizacijske mreže, zatim rekonstrukcijom 39 km vodoopskrbnih cjevovoda te izgradnjom 4.563 kućna priključka na sustav javne odvodnje. Drugi ugovor za izgradnju i nadogradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda trenutno je u tijeku.

Pored toga, ugovoreni su: nadzor, vođenje i vidljivost projekta te nabava opreme podijeljena u sedam grupa, s time da su svi ugovori vezani uz nabavu opreme potpisani, dok je oprema isporučena za šest od sedam grupa. Nabava opreme tako podrazumijeva: specijalna vozila - grupa 1, CCTV kamere - grupa 2, kontejnere - grupa 3, kamion s prikolicom - grupa 4, digitalne vodomjere - grupa 5, individualne crpne stanice - grupa 6 i geografski informacijski sustav (GIS) - grupa 7. Ukupna vrijednost za svih sedam grupa iznosi oko 15.400.000,00 kn.

Unutar grupe 1 nabavljena su dva kamiona - cisterne za crpljenje i odvoz otpadnih voda iz septičkih i sabirnih jama kapaciteta od po 8 m3, kombinirano vozilo za čišćenje i uklanjanje nečistoća iz kanalizacijskih cijevi kapaciteta od 3.5 m3 te kombinirano vozilo za čišćenje i uklanjanje nečistoća iz kanalizacijskih cijevi kapaciteta od 8 m3. Riječ je o specijalnim vozilima koji služe za održavanje sustava javne odvodnje, a koji se sada sastoji od 228 km fekalne kanalizacije i 56 crpnih stanica, dok se kamioni - cisterne koriste za crpljenje preostalih septičkih jama. Ukupna vrijednost ugovora za specijalna vozila iznosi 6.764.000,00 kn bez PDV-a, a isporučitelj opreme je tvrtka AGRA trgovina d.o.o. iz Zagreba. Putem grupe 2 nabavljena je CCTV kamera za snimanje cijevi profila DN 100 - DN 1000 s vozilom. Ukupna vrijednost te nabave iznosi 1.269.400,00 kn bez PDV-a, s time da je  isporučitelj tvrtka Gradatin d.o.o. iz Sesveta. Unutar grupe 3 pribavljeno je 19 kontejnera zapremine po 7 m3 koji će se u budućnosti koristiti za prijevoz otpadnog materijala i mulja s uređaja za pročišćavanje otpadnih voda za čiju je izgradnju ugovor u tijeku. Ukupna vrijednost nabavljenih kontejnera iznosi 189.050,00 kn bez PDV-a, a isporučitelj je tvrtka Gradatin d.o.o. iz Sesveta. Grupom 4 kupljen je kamion s prikolicom - specijalno komunalno vozilo za podizanje i prijevoz kontejnera s otpadnim materijalom i muljem. Ukupna vrijednost nabave iznosi 923.775,00 kn bez PDV-a, a isporučitelj je, također, tvrtka Gradatin d.o.o. iz Sesveta. U sklopu grupe 5 nabavljeni su vodomjeri s elektroničkim brojilom te digitalnim brojčanikom namijenjeni za daljinsko očitavanje. Njih je ukupno 2.106, a ugrađeni su u rekonstruiranu vodovodnu mrežu. Vrijednost tih vodomjera iznosi 911.890,00 kn bez PDV-a, a isporučitelj je tvrtka IKOM d.o.o. iz Zagreba. Grupom 6 nabavljene su individualne crpne stanice za kućanstva koja su nakon provedbe ugovora o radovima na rekonstrukciji vodovoda i izgradnji kanalizacije ostala niže od kolektora i nemaju mogućnost gravitacijskog spajanja na sustav fekalne kanalizacije. Njih ima 450, a mogu se preuzeti u sjedištu Ponikvi, koje su ih, dojamo, dužne održavati pet godina nakon ugradnje. Isporučitelj individualnih crpnih stanica je tvrtka CNM&CO. d.o.o. iz Jurdana, a vrijednost ugovora je 4.189.000,00 kn bez PDV-a. I konačno, grupom 7 nabavlja se Geografski informacijski sustav (GIS). Iako oprema još nije isporučena, ugovor je, u vrijednosti od 1.087.565,00 kn bez PDV-a, potpisan s tvrtkom Protok d.o.o. iz Zagreba. Nadograđenim GIS-om moći će se pokriti sustav vodoopskrbe do 600 km, kao i sustav odvodnje do 350 km. Osim što će Ponikve voda neograničeno koristiti web GIS, omogučit će se povezivanje tehničkog i poslovnog informacijskog sustava čime se planira uspostaviti upotreba podataka o potrošačima na pripadajućim lokacijama korištenja usluga u prostoru.