Od 11. svibnja ukidaju se e-propusnice i dodatno popuštaju epidemiološke mjere

Sukladno povoljnoj epidemiološkoj situaciji, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske danas je donio četiri nove odluke, vodeći se najavljenim popuštanjem epidemioloških mjera.

Naime, od ponedjeljka, 11. svibnja 2020. godine, ukida se zabrana privremenog napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u Republici Hrvatskoj, što znači da za putovanje u bilo koju županiju, tj. grad ili općinu više neće trebati e-propusnice. (Cjelovita Odluka dostupna je: OVDJE.) Međutim, od ukidanja zabrane izuzet je otok Brač, zbog tamošnjeg izbijanja žarišta bolesti COVID-19. (Cjelovita Odluka dostupna je: OVDJE.)

Od ponedjeljka, omogućava se i okupljanje do 40 osoba na jednom mjestu, dok vježbališta i teretane s radom mogu krenuti od 13. svibnja, a bazeni od 18. svibnja. Također, s radom će započeti trgovački centri, ugostiteljski objekti, nacionalni parkovi i parkovi prirode, a umjetnicima i djlatnicima u kulturi (pojedinačno ili u manjim skupinama) dozvoljeno je održavanja proba. (Cjelovita Odluka dostupna je: OVDJE.) Osim toga, uspostavlja se međugradski cestovni i željeznički promet, što znači otvaranje autobusnih i željezničkih kolodvora. (Cjelovita Odluka dostupna je: OVDJE.)