Od krša do zlata - besplatne interpretacijske šetnje krčkom starogradskom jezgrom

Turistička zajednica Grada Krka i ovog proljeća krčkim gostima, ali i svim ostalim zainteresiranim otočanima, nastavlja donositi tematske storytelling sadržaje, drugim riječima sadržaje bazirane na pripovijedanju, kao jednoj od primordijalnih ljudskih vještina. Nadolazećom, proljetnom storytelling etapom tako su obuhvaćena tri subotnja termina: 08. i 29. travnja te 13. svibnja 2023. godine, s time da šetnje krčkom starogradskom jezgrom kreću s Trga krčkih glagoljaša u 18.00 sati.

Od krša do zlata - potraga za malim stvarima

Ovi susreti zaljubljenika u lokalnu predaju i povijest predstavljaju prigodu da se krčka baština kojom obiluje stari grad, vodeći se temom Od krša do zlata, doživi i oživi iz jedne posve drugačije perspektive. Svi znamo koliko male stvari i trenuci mogu biti bitni, presudni i vrijedni, a ove će interpretacijske šetnje sve okupljene povesti upravo u potragu za tim malim stvarima koje su, sitnim, ali presudnim koracima, tkale našu povijest i nasljeđe.

Od Crkve Majke Božje od zdravlja do Frankopanskog kaštela

Šetnja, kao što je već istaknuto, kreće s Trga krčkih glagoljaša, svojevrsne kršćanske akropole kojom uz franjevački kompleks dominira i romanička Crkva Majke Božje od zdravlja, a koja je do sredine 19. stoljeća bila posvećena sv. Mihovilu. No, kako je promjena titulara izazvana haranjem kolere u namjeri da Bogorodica zaštiti svoj puk, ova se lokacija nametnula kao idealna za pripovijedanje o načinima na koje su naši preci, stoljećima unazad, brinuli o svome zdravlju, liječeći se, pored ostalog, i autohtonim samoniklim biljem. Kao što obična, često neugledna i usputna biljka u sebi skriva najblagotvornija svojstva, tako i jednostavan komad drva, posredstvom spretnosti ljudske ruke, može biti pretvoren u instrument. Ta nas činjenica vodi do jedne od sljedećih lokacija tj. arhitekturom suvremene Osnovne škole Fran Krsto Frankopan u čijem je okrilju smješten i odjel glazbene škole. Mjesto je to za promišljanje o genezi (porijeklu i ulozi) glazbe i prizivanje bogatog otočnog glazbenog nasljeđa: tradicijskih instrumenata ili pak dvoglasja tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, kao jednog od najkompleksnijih stilova folklorne glazbe, uopće, upisanog na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine čovječanstva. A nije na odmet, barem i mišlju, zaviriti i u vrijednu ostavštinu (notne zapise i instrumente!) predanog krčkog kolekcionara Nikole Udine Algarottija... Sve ono čime nas daruje priroda u korijenu je svake kreacije! Motiv je to koji se krije iz priče koja će biti predstavljena na sljedećoj lokaciji, pred Područnim vrtićem Krk, a čija će fabula krenuti u smjeru vrednovanja dječje igre, ali i neizbježnog putovanja u prošlost kako bi se vidjelo od kojih su se prirodnih materijala i na koje sve načine izrađivale igračke. Tijekom višestoljetne tradicije Krčkog sajma - Lovrečeve, kao jedne od drevnih manifestacija snažno utisnute u identitet grada, one su sigurno bile dijelom bogate sajmene ponude. Latinsko geslo ostium non hostium (vrata samo prijateljima rastvorena) umetnuto nad portalom jedne od kuća u Zrinjskoj ulici, tijekom još jednog zaustavljanja potaknut će priču o tradicionalnoj krčkoj dobrodošlici. S obzirom na simboliku u takvim prigodama najčešće serviranih namirnicama - suhih smokava i rakije - u taj je čin, unatoč njihovoj skromnosti, utisnut vrijedan ideal projiciran u želju za dobrim zdravljem i dugim životom koja se upućuje svakom dobronamjernom posjetitelju. Nekada su najmanji postupci ujedno i najveći! Jer maleni znak pažnje i iskazane brige usmjereni prema drugome preduvjet su sreće obiju strana. A tu će važnu temu motivirati prolasci nadsvođenim ulicama, tj. pogledi upereni na zagonetne zatvorene mostiće kojima su spajane susjedne kuće, a koji krčku starogradsku jezgru čine toliko slikovitom i prepoznatljivom. Na samome kraju, predaja inspirirana Trgom Kamplin i Frankopanskim kaštelom najjasnije će demonstrirati matičnu temu ove proljetne šetnje, jer iz krša nije niknulo samo monumentalno ziđe drevnog Kaštela, jedinog u gradu sačuvanog profanog srednjovjekovnog spomenika, već i sami Krčki knezovi Frankopani, plemićka obitelj koja je u višestoljetnom periodu svoje vlasti otoku Krku priskrbila sjaj, umjetnost, ekonomsku snagu i neovisnost.

Zbog ograničenog broja polaznika, sudjelovanje u ovim zanimljivim interpretacijskim šetnjama potrebno je prethodno najaviti, i to telefonom na +385 51 220 226 ili e-mailom na: tic@tz-krk.hrZa sve sudionike šetnje vođenje je besplatno!