Odluka o nužnim mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događanja

Na temelju članka 47. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, a u vezi sa člankom 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, te člankom 22.a Zakona o sustavu civilne zaštite, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, 24. travnja 2020. godine, donosi Odluku o nužnim mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događanja.

I. S obzirom na mogućnost prijenosa bolesti COVID-19, sve osobe na području Republike Hrvatske obvezne su strogo se pridržavati protuepidemijskih mjera i stroge mjere fizičkog distanciranja iz ove Odluke te posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

II. Stroga mjera fizičkog distanciranja nalaže izbjegavanje bliskog osobnog kontakta u razmaku od najmanje dva metra u zatvorenom prostoru i jednog metra na otvorenom prostoru.

III. Protuepidemijske mjere koje se nalažu ovom Odlukom su:

– zabrana održavanja svih javnih događanja i okupljanja više od pet osoba na jednom mjestu;

– obustava rada poslovnih subjekata koji obavljaju djelatnost trgovine unutar trgovačkih centara, izuzev prodavaonica kojima je do dana primjene ove Odluke bio dopušten rad sukladno Odluci o mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događanja;

– obustava svih kulturnih djelatnosti, održavanja izložbi, revija i sajmova, izuzev rada knjižnica, muzeja, galerija, antikvarijata i knjižara;

– obustava rada ugostiteljskih objekata svih kategorija, uz izuzetak usluge pripreme i dostave hrane, usluge smještaja te rada pučkih i studentskih kuhinja;

– obustava rada poslovnih subjekata koji obavljaju uslužne djelatnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima (primjerice: frizeri, kozmetičari, brijači, pedikeri);

– obustava rada poslovnih subjekata koji obavljaju uslužne djelatnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima (saloni za masažu, saune, bazeni);

– obustava rada teretana, sportskih centara, fitness i rekreacijskih centara;

– obustava svih sportskih natjecanja i organiziranih treninga, izuzev treninga sportašica i sportaša I. i II. kategorije u pojedinačnim sportovima te treninga seniorskih ekipa koje nastupaju u najvišem stupnju natjecanja;

– obustava održavanja dječjih i drugih radionica te organiziranih plesnih škola;

– obustava rada autoškola i škola stranih jezika;

– obustava vjerskih okupljanja.

Protuepidemijska mjera iz podstavka 5. određuje se do 03. svibnja 2020. godine.

Protuepidemijska mjera iz podstavka 11. određuje se u do 01. svibnja 2020. godine.

IV. Poslovni subjekti kojima nije obustavljen rad ovom Odlukom te organizatori javnih događanja i okupljanja koja nisu zabranjena, obvezni su pridržavati se svih općih protuepidemijskih mjera i posebnih preporuka i uputa koje Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavljuje na svojim mrežnim stranicama.

Preporuke za sprječavanje infekcije možete pronaći u nastavku:

Trgovine

Uslužne djelatnosti

Broj ljudi u zatvorenim prostorima

Muzeji, galerije i izložbeni prostori

Knjižnice i antikvarijati

Maske za lice, medicinske i zaštitne maske

Trening i natjecanje športaša

V. Poslodavci su obvezni:

– organizirati rad od kuće gdje je moguće, otkazati sastanke ili organizirati telekonferencije i koristiti druge tehnologije za održavanje sastanaka na daljinu;

– otkazati službena putovanja izvan države osim prijeko potrebnih;

– zabraniti dolazak na radna mjera radnicima koji imaju povišenu tjelesnu temperaturu i smetnje s dišnim organima, a posebni suhi kašalj i kratki dah.

VI. Stožeri civilne zaštite dužni su osigurati provedbu i nadzor nad provedbom ove Odluke.

VII. Ova Odluka primjenjuje se od 27. travnja 2020. godine.

VII. Odluka o mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događanja i Odluka o iznimnoj obustavi mjere ograničenje rada prodavaonica u kojima se prodaje građevinski materijal zbog saniranja posljedica potresa u Gradu Zagrebu i Krapinsko-zagorskoj županiji stavljaju se izvan snage danom primjene ove Odluke.

IX. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u Narodnim novinama.

Sve ostale odluke preuzmite: ovdje!

Prilozi: