Odluka o odvijanju i načinu organizacije javnog prometa

Na temelju članka 47. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, a u vezi sa člankom 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, te člankom 22.a Zakona o sustavu civilne zaštite, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, 24. travnja 2020. godine, donosi Odluku o odvijanju i načinu organizacije javnog prometa.

I. S obzirom na mogućnost prijenosa bolesti COVID-19, privremeno se za vrijeme trajanja proglašene epidemije te bolesti, obustavlja:

– javni linijski prijevoz putnika u unutarnjem cestovnom prometu, izuzev autotaksi prijevoza;

– javni linijski prijevoz putnika u međunarodnom cestovnom prometu;

– javni međunarodni i međugradski prijevoz osoba u željezničkom prometu.

II. Pružatelji usluga tramvajskog i drugog javnog gradskog i prigradskog prometa obvezni su promet organizirati uz pridržavanje svih općih protuepidemijskih mjera i posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koje se odnose na vožnju javnim prometom.

III. Pružatelji usluga u tramvajskom i drugom javnom prijevozu obvezni su svoje zaposlenike educirati o općim protuepidemijskim mjerama i posebnim preporukama i uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koje se odnose na vožnju javnim prometom te na vidno mjesto u svakom vozilu ili vagonu istaknuti posebne preporuke i upute.

IV. Putnici u tramvajskom i drugom javnom gradskom i prigradskom prometu obavezni su pridržavati se svih općih protuepidemijskih mjera i posebnih preporuka i uputa koje se odnose na vožnju javnim prometom.

V. Za vijeme trajanja ove Odluke željeznički i autobusni kolodvori mogu biti otvoreni, uz pridržavanje svih općih protuepidemijskih mjera i posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, samo za potrebe javnog gradskog i prigradskog prometa.

VI. Opće protuepidemijske mjere i posebne preporuke i upute Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavljuje na svojim mrežnim stranicama.

Preporuke za sprječavanje infekcije možete pronaći u nastavku:

Željeznički prigradski promet

Tramvajski promet

Autobusni promet

Maske za lice, medicinske i zaštitne maske

VII. Stožeri civilne zaštite dužni su osigurati provedbu i nadzor nad provedbom ove Odluke.

VIII. Ova Odluka primjenjuje se od 27. travnja 2020. godine.

IX. Odluka o privremenoj obustavi javnog prometa stavlja se izvan snage danom primjene ove Odluke.

X. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u Narodnim novinama.

Sve ostale odluke preuzmite: ovdje!

Prilozi: