Odluka o zabrani napuštanja županije prema mjestu prebivališta ili boravišta u Republici Hrvatskoj

Na temelju članka 47. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, a u vezi s člankom 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti i člankom 5. Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, te članka 22.a Zakona o sustavu civilne zaštite, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, 18. prosinca 2020. godine, donio je Odluku o zabrani napuštanja županije prema mjestu prebivališta ili boravišta u Republici Hrvatskoj.

I. S obzirom na povećani rizik od prijenosa bolesti COVID-19, kako bi se smanjila mogućnost daljnjeg širenja bolesti, zabranjuje se napuštanje županije u kojoj osoba ima prebivalište ili boravište.

II. Zabrana se ne odnosi na:

– osoblje nužno za održavanje prometa i opskrbu;

– dnevne migracije zaposlenih u službama bitnim za: pružanje zdravstvene i veterinarske zaštite, dostavu lijekova i sanitetskog materijala, održavanje komunalne djelatnosti, vodoopskrbe i odvodnje, opskrbe plinom i strujom, zaštitarske službe;

– izvješćivanje javnosti;

– pacijente koji zahtijevaju medicinsku skrb;

– putovanja na posao i s posla ako je obavljanje posla neophodno i ne može se obaviti od kuće;

– žurne i operativne službe koje sudjeluju u sprječavanju širenja bolesti COVID-19;

– diplomatsko osoblje.

III. Prilikom ulaska na područje pojedine županije ili izlaska iz njega:

– obvezno je pridržavati se stroge mjere fizičkog distanciranja;

– zabranjeno je zadržavati se nepotrebno na javnim prostorima;

– obvezno je posjedovati iskaznicu, drugu identifikacijsku ispravu ili dokument kojim se može dokazati pripadnost jednoj od kategorija osoba na koje se zabrana ne odnosi ili valjanu propusnicu izdanu kroz sustav e-Propusnica.

Propusnice kroz sustav e-Propusnica izdaju županijski stožeri prema mjestu prebivališta fizičke osobe ili njenog stalnog boravišta.

Iznimno, ako se radi o opravdanim slučajevima koji nisu predviđeni ovom odlukom, propusnicu može izdati i Ravnateljstvo civilne zaštite.

IV. Odluka ne odnosi se na kretanje između Grada Zagreba i Zagrebačke županije.

V. Županijski stožeri civilne zaštite, Ravnateljstvo civilne zaštite i Ravnateljstvo policije dužni su osigurati provedbu i nadzor provođenja ove odluke.

VI. Zabrana iz ove Odluke određuje se u trajanju do 08. siječnja 2021. godine.

VII. Ova Odluka objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu 23. prosinca 2020. godine.

Informacije vezane uz sustav e-Propusnice potražite: ovdje.

Sve ostale odluke preuzmite: ovdje!

Prilozi: