Odrađene i nadolazeće aktivnosti Gradskog društva Crvenog križa Krk

U predblagdansko vrijeme Gradsko društvo Crvenog križa Krk, prema riječima ravnateljice Marije Jakominić, realiziralo je niz humanitarnih inicijativa. Međutim i naredni period trebao bi biti jednako bogat različitim aktivnostima.

Druga polovica prosinca tako je protekla uz ravnateljičino druženje s otočanima smještenim u Centru za rehabilitaciju Rijeka - Podružnici Pulac (Rijeka) i Dislociranoj jedinici Krk (Krk), Domu za djecu i mladež Oštro (Oštro), Centru za rehabilitaciju Fortica (Kraljevica), Domu za starije psihički bolesne osobe Turnić (Rijeka) i Psihijatrijskoj bolnici Lopača (Rijeka). Njihovim korisnicima tom su prigodom, obzirom na vrijeme darivanja, uručeni sadržajem prilagođeni blagdanski poklon-paketi. Također tijekom prosinca, uvijek aktivne članice Kluba 60+ iz Omišlja, koji već dugo uspješno djeluje u sklopu krčkog Crvenog križa, donirale su dvadeset radova, Kliničko bolničkom centru Rijeka, odnosno tamošnjoj Kliničkoj jedinici za dječju radiologiju i Odjelu za radijacijsku onkologiju. Zidove riječke bolnice odsad će krasiti jedinstvene rukotvorine rađene u kolažu i pergameno tehnici, ali i dekorativne kompozicije sačinjene od suhog cvijeća. Vrijedne Krčanke iz Kluba 60+ tijekom čitave prošle godine realizirale su ukupno šest sličnih donacija, ukupno vrijednih oko 12.000,00 kn. Pored toga, zajedno s predstavnicima Društva za poljepšavanje Omišlja u Galeriji Lapidarij organizirale su i humanitarnu prodaju svojih rukotvorina tijekom koje je, za uređenje okološa krčke jedinice Centra za rehabilitaciju Rijeka, prikupljeno 1.000,00 kn.
Od tekućih aktivnosti valja izdvojiti angažman oko Kampa Crvenog križa kojeg između 06. i 11. siječnja 2014. godine Društvo Crvenog križa Primorsko-goranske županije organizira u Kostreni. Pored osnovaca, polaznika petih i šestih razreda, s područja čitave županije svoje su mjesto ondje pronašli i krčki učenici, i to kao nagradu za aktivano sudjelovanje u nedavno provedenoj akciji Solidarnost na djelu. Njegovi polaznici tako će uz druženje imati priliku sudjelovati u brojnim izletima i kreativnim radionicama, ali i naučiti ponešto o Crvenom križu, pružanju prve pomoći ili kodovima sigurnosti na vodi te spasilačkim vještima. Ovih je dana također uspješno odrađena još jedna redovna akcija dobrovoljnog darivanja krvi tijekom koje je prikupljeno 79 doza, a krv je po prvi put dalo šestero darovateljica i darivatelja: Tamara Vrkić, Igor Perošić, Silvano Celebrini, Sara Kosić, Tihomir Žugalj i Anja Mrakovčić.
Od nadolazećih projekata i aktivnosti krčkog Crvenog križa izdvaja se skorašnji početak programa Prevencija pretilosti koji će za Općinu Malinska-Dubašnica, po modelu savjetovališta, provoditi dr. Ratko Gašparović. Riječ je o inicijativi namijenjenoj osobama koje žele provjeriti stanje svog zdravlja vezano uz parametre uhranjenosti, naučiti što je prekomjerna tjelesna težina, koje su njezine posljedice i što joj pogoduje te saznati kako promijeniti životne navike kako bi se postigla što optimalnija tjelesna težina. Također, obzirom na izvrsne rezultate vezane uz Dobrinjštinu, uskoro kreće i program Pomoći starijim osobama na području Općine Malinska-Dubašnica. Obilježavanje Dana žena trebalo bi donijeti još jednu donaciju radova članica Kluba 60+, ovog puta Klinici za ginekologiju i porodništvo, Kliničko bolničkog centra Rijeka te tematsku izložbu rukotvorina izrađenih u pergamano tehnici u omišaljskoj Galeriji Lapidarij.
Kako doznajemo za kraj, sve je bliža kupnja automatskog vanjskog defibrilarora koji će biti doniran Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Krka. Dosad je od potrebnih 19.990,00 kn, prikupljeno 13.350,00 kn, a u sufinanciranje su se, pored pokretača ove akcije, uključili: Grad Krk, Općina Vrbnik, Turistička zajednica Grada Krka, Turistička zajednica Općine Dobrinj, Ponikve d.o.o., Marina Punat, Marizo d.o.o. i Kruno Mršić.