Otvorenje izložbe slika Kvarnerski motivi creskog autora Josipa Popea

Otvorenje izložbe slika Kvarnerski motivi creskog slikara Josipa Popea održat će se u petak, 25. listopada 2024. godine, u krčkoj Galeriji Decumanus, s početkom u 18.00 sati. Izložbu donosi Centar za kulturu Grada Krka. Autorica recenzije publicirane u katalogu koji prati izložbu, i kojeg možete preuzeti u nastavku, je povjesničarka umjetnosti Jelena Dunato.

Nakon 60 godina života i više od 35 godina likovnog stvaralaštva, slikar Josip Pope predstavit će se akrilima na platnu nastalim u razdoblju od 2018. do 2023. godine. Ova samostalna izložba posljedica je težnje da autor zaokruži jedno razdoblje istraživanja i sazrijevanja te da široj publici predstavi doseg akumuliranog umjetničkog stvaranja. Izložba Kvarnerski motivi publici će predstaviti raznolik opus radoznalog, nemirnog umjetnika koji uvijek nastoji istražiti nove teme i pomaknuti granice svog likovnog jezika. Okružen morem, ovaj otočanin presađen iz slavonske ravnice, bira teme koje ga neposredno okružuju. Stoga, među njegovim djelima nalazimo kvarnerske vedute i marine, brodove i drvene brodice, kupače na plaži. U svom izričaju, Pope se kreće od realizma do ekspresije, od vjernog prikaza brodova do čiste energije vala. Njegove su primorske kućice i starinska jedra posveta čistoj, gotovo fovističkoj boji nanesenoj dinamičnim potezima kistom i špatulom, toliko gustom da postaje taktilno iskustvo. Noćne slike, u dubokim indigo tonovima, svjedoče nam o plovidbi pod mjesečinom, o kretanju kroz usnuli svijet. Bjelina valova, eksplozija pjene i energije koju izbacuju trajan su motiv i inspiracija njegovih apstrakcija. Pope bira svoje motive kao promatrač koji otkriva svijet oko sebe i bilježi sa živom dinamikom sve što mu zapne za oko, i kuće, i ljude, i brodove. Plijeneći pozornost svojom životnom energijom, njegove su slike svjedočanstvo umjetnikovog pogleda na svijet, radoznalog, otvorenog i zadivljenog.

Izložba Kvarnerski motivi Josipa Popea ostaje otvorena sve do 07. studenog, a postav je moguće razgledati svakim radnim danom od 10.00 do 13.00 sati, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru telefonom na 051 220 041 ili mailom na kultura@gradkrk.net. Izložba je realizirana uz potporu Grada Krka.

Katalog izložbe Kvarnerski motivi [.pdf]