Pobjednik 12. Drobnica festa - maslinovo ulje Enera Toića

U Velikoj vijećnici Grada Krka, 29. lipnja 2019. godine, održano je 12. izdanje Drobnica festa - festivala primarno posvećenog maslinovom ulju, ali i ostalim autohtonim gastro proizvodima otoka Krka, tijekom kojeg su nagrađeni najbolji prošlogodišnji otočni maslinari.

Jedino ocjenjivačko okupljanje maslinara i proizvođača kvalitetnih maslinovih ulja na području Primorsko-goranske županije iza kojeg organizacijski stoje članovi krčke Udruge maslinara Drobnica, bilo je i više nego idealna prigoda za ugodno i neformalno druženje otočnih maslinara te prezentaciju njihovih postignuća, točnije degustaciju vrhunskih maslinovih ulja.

Pobjednički trofej ovogodišnjeg Drobnica festa, iz ruku tajnika Drobnice Gorana Marevića, dodijeljen je Eneru Toiću, čije je ekstra djevičansko maslinovo ulje, u konkurenciji 40 testiranih i vrednovanih uzoraka, proglašeno apsolutnim šampionom ove maslinarske smotre. Njegovo ulje, proizvedeno na području Šotoventa, bilo je uvjerljivo najbolje i najkvalitetnije, kako u smislu kemijskih pokazatelja, tako i njegovih organoleptičkih svojstava.

Osim novog otočnog maslinarskog šampiona, ujedno i dobitnika godišnje nagrade Ivan Žgaljić, razlog za zadovoljstvo imalo je još 14 krčkih maslinara čija su ekstra djevičanska maslinova ulja ovjenčana zlatnim medaljama, i to redom: Nikola Mrakovčić, Žarko Lesica, Josip Rušin, Branko Jud, Mauro Kostrenčić, OPG Goran Marević, OPG Branimir Vančina, Zoran Vuković, Anton Šulina, Igor Srdoč, Zdenko Petrak, Antonio Stenta, Ana Pavačić i Nikola Mrvoš. Nadalje, osam srebrnih medalja pritom su zaslužila ekstra djevičanska maslinova ulja: Antona Žužića, Mata Volarića, Ivana Španjića, Mata Dujmovića, Davida Mrakovčića, Iris Radivoj, Antona Dujmovića i Alojzija Franolića, dok je šest brončanih medalja otišlo u ruke: Matije Kremenića, Stanka Justinića, Zorana Vukovića, Josipa Rušina, Radovana Justinića i Josipa Žgombića.

Ono što nas posebno veseli jest činjenica da je od 40 analiziranih uzoraka njih čak 80 posto zaslužilo status, odnosno formalnu potvrdu svoje ekstra djevičanske kakvoće, što najbolje dokazuje da se na našem otoku proizvode maslinova ulja najviše kvalitete, ustvrdio je tajnik Drobnice Goran Marević, dodavši, da je prošlogodišnja berba bila i više nego dobra, kako u smislu kakvoće dobivenih ulja, tako i kvantitete, drugim riječima količine dobivenog ulja, no jedino čime većina krčkih maslinara nije, niti može biti zadovoljna, jest plasman ulja, tj. brzina i količine njegove prodaje.

Pokroviteljsku podršku ovogodišnjem festivalu dali su Primorsko-goranska županija, Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije, Grad Krk te općine Malinska-Dubašnica i Dobrinj, a pored njih i Turistička zajednica Grada Krka.