PP27S: Predstavljen festival TANCAJ 2020 (Krk Dance Fest 2020)

Nastavno na činjenicu da je upravo Grad Krk jedna od 27 zajednica uključenih u programski pravac 27 susjedstava (PP27S) razvijen u sklopu projekta Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture, u Malenoj gradskoj vijećnici, 15. listopada 2019. godine, članovi i suradnici Udruge Kreativni Krk predstavili su prijedlog koncepta i programskih aktivnosti susjedstva Krk.

O konkretnim elementima programa, koji će svoje uprizorenje doživjeti krajem svibnja naredne godine, kazivao je Luka Adžić Kapitanović, predsjednik Kreativnog Krka kao udruge kojoj je (temeljem rezultata javnog natječaja) povjerena organizacija, dok je svoju ulogu u programu ovom prigodom ukratko predstavio i glazbenik Mak Murtić.

U sklopu PP27S, uvodi Adžić Kapitanović, tim okupljen oko krčke inicijative, jedine, u odnosu na ostala susjedstva razasuta diljem naše Županije, tematski orijentirane prema plesnoj umjetnosti, između 28. i 31. svibnja 2020. godine, planira se upustiti u organizaciju velike međunarodne plesne manifestacije nazvane TANCAJ 2020 ili Krk Dance Fest 2020, a koja bi okupljanjem lokalne zajednice trebala iznjedriti novi festivalski program u periodu predsezone, s namjerom da ga se, kao svojevrsni kontrapunkt Krk Music Festu, zadrži i u godinama koje će uslijediti. Fokus cjelokupnog programa stavljen je na razvoj međugeneracijskog dijaloga domaćeg stanovništva te inzistiranje na atmosferi druženja u kontekstu svakodnevnog života. Tako će krčka starogradska jezgra, ulice, trgovi i ostale gradske lokacije postati mjesto susreta tradicijskih plesova što ih baštine predstavnici krčkog folklora i najrazličitijih formi suvremene plesne umjetnosti. Program festivala TANCAJ 2020 kojeg čine četiri tematske etape raspoređene na četiri dana, ističe Adžić Kapitanović, krenut će 28. svibnja prvom etapom pod nazivom Viva la Polka, posvećenom plesu omiljenom na mnogim otočnim pučkim zabavama. Ovaj potprogram kojem se namjenjuje prostor gradske rive, orijentiran je ka širenju pozitivne atmosfere, u namjeri da se tradicijskom glazbom karakterističnom za ovo podneblje razveseli publika širokog spektra. Tog prvog festivalskog dana bit će, pored ostalog, predstavljena i suradnja sa slovenskim partnerima. Druga etapa pod nazivom Folklori napadaju, 29. svibnja, donosi sintezu šaljivog koncepta tzv. lažne povijesti i smotre krčkih tradicijskih (folklornih i gradskih) plesova, i to kroz scenski prikaz juriša predstavnika triju krčkih folklornih društava (Vrh, Kornić i Poljica) na zidine Frankopanskog kaštela unutar kojih predstavnici udruga Povero Keko i Knezovi Krčki Frankopani pokušavaju obraniti svoju čast. Trećom etapom pod nazivom Movementality koja je na redu 30. svibnja, nastavlja Adžić Kapitanović, u suradnji s riječkim plesnim centrom K2K, na platou Trga krčkih glagoljaša planira se održati čitav niz plesnih radionica nakon kojih će uslijediti odmjeravanje snaga plesnih timova, kao i pojedinačnih plesača - battlera u najrazličitijim suvremenim plesnim stilovima. Posljednja i najkompleksnija etapa pod nazivom Nova baština, 31. svibnja, spojit će suvremenu glazbu i ples, inspirirane, kako otočnom glazbenom i plesnom tradicijom, tako i specifičnim karakteristikama ovdašnjeg pejzaža i klime. Jedinstveni glazbeno-plesni performans nastat će prožimanjem autorske glazbe Maka Murtića i koreografskih rješenja plesnog studija K2K pod vodstvom Andreje Brozović i Kristine Paunovski. Spomenimo na kraju, zaključuje Adžić Kapitanović, kako se planira fotografsko i video dokumentiranje cjelokupnog festivala u namjeri da se dobije reprezentativan i jedinstven promidžbeni materijal, čemu treba pridružiti i moment međunarodne kulturne razmjene koji se ogleda u gostovanju predstavnika dodijeljenog nam europskog susjeda, odnosno članova latvijskog folklornog ansambla, a čiji će nastup biti integriran u drugu etapu festivala posvećenu tradicijskim plesovima.

Osim gradonačelnika Darija Vasilića, podršku netom predstavljenom festivalskom programu također su dali predstavnici Centra za kulturu Grada Krka, Turističke zajednice Grada Krka, Komunalnog društva Vecla i kompanije Valamar Riviera.