PratiPlan: Predstavljena aplikacija za sudjelovanje u javnim raspravama o prostornim planovima Primorsko-goranske županije

Geoportal Primorsko-goranske županije odnedavno je dopunjen novom aplikacijom namijenjenom pregledavanju prostornih planova na županijskom području koji se nalaze u fazi izrade.

U suradnji s tvrtkom GDi iz Zagreba, Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije razvio je aplikativno rješenje s prikazom prostornih planova u izradi, a pripremljen je i sustav za automatsko slanje obavijesti o tijeku izrade prostornih planova na području gradova ili općina za koje se korisnik predbilježio.

Korištenjem ovog sustava korisniku na e-mail adresu dolaze pravovremene informacije o trenutku početka izrade nekog prostornog plana, objavi i trajanju javne rasprave, lokaciji i vremenu javnog izlaganja te mjestu na kojem je moguće ostvariti uvid u prijedlog prostornog plana.

Cilj je, dakle, zainteresiranoj javnosti na jednostavan i transparentan način omogućiti dobivanje informacija o početku izrade novog, odnosno izmjenama postojećih prostornih planova, kao i dobivanje informacija o javnim raspravama, temeljem čega se korisnici mogu aktivnije uključiti u oblikovanje prostora.

– Koliko mi je poznato, riječ o funkcionalnosti koja nikada dosad nije implementirana na razini državnog ili drugih županijskih sustava, a koja predstavlja standard kvalitete i transparentnosti usluge koja bi trebala biti dostupna svim građanima, kazao je, predstavljajući aplikaciju, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije Adam Butigan.

Aplikacija PratiPlan dostupna je putem poveznice: gisportal.pgz.hr/PGZ-PKNM.