Predstavljanje knjige Grad Krk - upravno, crkveno, kulturno i gospodarsko središte otoka Krka

Predstavljanje nove povijesne monografije Grad Krk - upravno, crkveno, kulturno i gospodarsko središte otoka Krka, autora dr. sc. Anton Bozanić, istaknutog istraživača krčke povijesti, održat će se 07. prosinca 2016. godine, u Velikoj gradskoj vijećnici, s početkom u 12.00 sati.

Knjigu će, pored autora, zajednički predstaviti krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, recenzenti dr. sc. Tomislav Galović i dr. sc. Franjo Velčić te direktorica izvršnog nakladnika Glose Ksenija Čulina.

Nakon uspješno realiziranih i dobro prihvaćenih monografskih prikaza krčkih komuna (općina), navodi u recenziji Galović, Anton Bozanić ovim najrecentnijim rukopisom otkriva pogled u prošlost i sadašnjost Krka - grada koji je još u 4. stoljeću zabilježen kao splendidissima civitas Curictarum (presjajni grad Krčana), odnosno koji je stoljeće ili dva kasnije postao biskupskim sijelom. Za ovdašnju Crkvu stoga se, kao zajednicu vjernika, ali i crkvenu organizaciju uopće, moglo utvrditi da su joj počeci toliko stari koliko i samo kršćanstvo. Kao najkompleksniji dio unutar cjelokupne povijesti otoka - grad Krk baštini dugu povijest koja svoje začetke ima još u starom vijeku, što znači da nas autor duž šest poglavlja, obogaćenih fotografskim prilozima, vodi kroz minula stoljeća. I to krećući od povijesti straogradske jezgre, preko prikaza stanovništva i osvrta na činjenicu da je Krk oduvijek bio upravo otočno središte, zadržavajući se potom na gradu kao biskupijskom sjedištu, a završavajući pomnom analizom njegovih povijesnih mijena te isticanjem nematerijalnih kulturnih dobara, poput staroslavenskog bogoslužja i glagoljice.