Prevencija širenja koronavirusa na području otoka Krka (i ostale odluke)

Temeljem članka 48. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te članka 4. stavak 1. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih, a sukladno preporukama Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i uputama Stožera civilne zaštite Primorsko-goranske županije, Koordinacija gradonačelnika i općinskih načelnika otoka Krka, 16. ožujka 2020. godine, donosi Odluku u cilju prevencije širenja koronavirusa (SARS - CoV-2) i COVID-19 bolesti na području otoka Krka.

I. U cilju prevencije širenja koronavirusa (SARS - CoV-2) i COVID-19 bolesti na području otoka Krka, odnosno Grada Krka, Općine Omišalj, Općine Malinska-Dubašnica, Općine Dobrinj, Općine Vrbnik, Općine Punat i Općine Baška, donose se ograničenja i mjere do 14. travnja 2020. godine i daju sljedeće obavijesti i preporuke:

1. Na području Otoka Krka odgađaju se sva okupljanja stanovništva na otvorenom i zatvorenom prostoru i sve manifestacije i priredbe.
  2. Obustavlja se korištenje prostora u vlasništvu svih jedinica lokalne samouprave na otoku Krku te njihovih trgovačkih društava i ustanova koje su dosad koristile udruge i druge grupe građana za svoje programe i razne manifestacije. U tom smislu privremeno se zatvaraju knjižnice, društveni domovi, prostori udruga civilnog društva, sportske dvorane, vanjska igrališta i slično.
  3. Upravni odjeli svih jedinica lokalne samouprave na otoku Krku ograničit će izravan rad sa strankama, a kontakt će biti moguć putem telefona, pošte ili e-maila. U iznimnim situacijama, pisarnice će zaprimati izvornike dokumenata.
  4. Preporučuje se ugostiteljskim objektima svih kategorija i objektima u kojima se pružaju uslužne djelatnosti u kojima se ostvaruje neposredan bliski kontakt s korisnikom (npr. kladionice, teretane, frizerski i kozmetički saloni i slično), da zatvore objekte, odnosno da minimiziraju radno vrijeme i ograniče rad maksimalno do 18.00 sati. Za ugostiteljske objekte koji nastavljaju sa smanjenim radnim vremenom, preporuča se ograničiti broj ljudi koji su istovremeno prisutni u ugostiteljskom objektu tako da maksimalna popunjenost unutar objekta može biti do 50% ukupnog smještajnog kapaciteta.
  5. Preporučuje se trgovačkim centrima i ostalim trgovinama da ograniče broj ljudi koji su u istima istovremeno prisutni i da se ispred blagajni na pod postave oznake razmaka od najmanje jednog metra između kupaca.
  6. Dječji vrtić Katarina Frankopan sa svim područnim vrtićima zatvara se do 14. travnja 2020. godine. U tom razdoblju za djecu čija oba roditelja rade i nisu u mogućnosti organizirati čuvanje djeteta, dežurni su dječji vrtići u Malinskoj i gradu Krku.
  7. Za sva groblja na otoku Krku preporuča se održavanje pogreba u krugu obitelji.
  8. Preporuča se svim župama na otoku Krku da maksimalna prisutnost vjernika na misama ne bude veća od 50% sjedećih mjesta u župnim crkvama.
  9. Svi stanovnici otoka Krka dužni su se pridržavati preporučenih mjera, izbjegavati bliske kontakte s osobama koje imaju respiratorne simptome, održavati higijenu okoline i radnog mjesta u smislu čišćenja i dezinfekcije radnih površina i predmeta, provjetravanja radnog prostora te isto savjetovati građanima/strankama s kojima su ukomunikaciji.
  10. Preporučuje se svim stanovnicima otoka Krka da što je manje moguće koriste usluge zdravstvenih ustanova, radi očuvanja integriteta medicinskog osoblja i nepotrebnog izlaganja sebe i drugih opasnostima prenošenja zaraze.
  11. Mole se stanovnici otoka Krka koji su, iz poslovnih ili privatnih razloga boravili u virusom zahvaćenim zonama, da postupe savjesno i odgovorno te da se, u skladu s preporukama struke, telefonskim putem jave dežurnom epidemiologu, svom liječniku obiteljske medicine ili nazovu broj 112 i postupaju po naputku.
  12. Svi stanovnici otoka Krka te svi posjetitelji i gosti koji imaju naložene mjere samoizolacije dužni su se striktno pridržavati istih.
  13. Nalaže se svim turističkim zajednicama na otoku Krku da putem sustava e-Visitor evidentiraju sve pristigle turiste koji su bili na području zahvaćenom epidemijom COVID-9 virusom te da informacije o istima dostave nadležnom epidemiologu, radi daljnjeg postupanja.

II. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja, a primjenjuje se od 17. ožujka 2020. godine teće se ista objaviti na internet stranicama svih jedinica lokalne samouprave na otoku Krku.

Prilozi: