Radionica Klimatske promjene, to se događa nekom drugom?!

Grad Krk, Savjet za politiku prehrane Grada Krka i Energetska zadruga Otok Krk pozivaju na dvosatnu radionicu Klimatske promjene, to se događa nekom drugom?!, koja će se 04. studenog 2015. godine, s početkom u 19.30 sati, odigrati u Velikoj vijećnici Grada Krka.

Svijet danas bilježi dosad neviđene poplave, višegodišnje suše, nezaustavljive šumske požare, orkanska nevremena, ekstremne vrućine, gubitak plodnog tla, izbjeglice, a nešto od toga već je pogodilo i dijelove naše zemlje. Primjerice, ljudima uz Kupu kuće bivaju poplavljene i nekoliko puta godišnje, a iako se proglašava stanje elementarne nepogode novčana pomoć izostaje. Kako se stoga zauzeti za one koji žive na područjima za koja nažalost postaje normalno da bivaju poplavljena?
Od klimatologa se danas ne mogu čuti riječi utjehe, jer najavljeni su još češći i snažniji klimatski poremećaji, a službena znanost u pravilu je jedinstvena u ocijeni kako klimatske promjene predstavljaju najveću prijetnju čovječanstvu u njegovoj povijesti. Zašto onda o tome tako malo međusobno raspravljamo? Što nam je važnije? Možda će se klimatski ekstremi događati drugima, ali ne i Krku?! Znamo li o svemu tome dovoljno? Ako zapadnemo u klimatske nevolje, tko će nam pomoć? Država, koja ima sve više i sve većih zahtjeva za realizacijom pomoći? Možemo li stoga sami smanjiti svoju ranjivost na sveprisutne poremećaje?
Najveći dio onog što je nužno napraviti kako bi se klimatske promjene usporile, pa čak i zaustavile, kao i onog što je važno poduzeti u procesu prilagođavanja promjenama koje se više ne mogu izbjeći, trebali bi odraditi lokalno! Diljem svijeta mnogi gradovi i naselja na tome već godinama rade (iskustva drugih su dostupna), a svi oni nekako su morali započeti sa svojim aktivnostima; pretpostavimo najprije razgovorom o najvećoj prijetnji, o tome kako će se ona najvjerojatnije manifestirati lokalno, odnosno što se s lokalnim ljudskim, materijalnim i prirodnim resursima može napraviti u očekivanim okolnostima.
Krajem studenog i početkom prosinca u Parizu će se održati važna UN-ova klimatska konferencija - COP 21. Nadajmo se da će nacionalni pregovarači i politički vođe pokazati dovoljno odgovornosti prema već rođenoj generaciji mladih i uspjeti dogovoriti obvezujuće mjere za smanjivanje emisija stakleničkih plinova koje bi sadašnji trend globalnog zatopljenja, koji ide prema 4ᵒC do kraja stoljeća, zaustavile na 2ᵒC. Možda i ova konferencija završi nedovoljno uspješno, kao što se dogodilo s prethodnih dvadeset! Međutim, ljudi se diljem svijeta mobiliziraju kako se ovog puta ne bi dopustilo da razni interesni lobiji u sprezi s neodgovornom politikom imaju posljednju riječ i upropaste životne šanse budućih generacija. Jer vremena za odgađanja više nema. Po završetku konferencije, 12. prosinca, u Parizu će se također održati veliko okupljanje civilnih udruga da, prema potrebi, dogovore ono što se nije uspjelo kroz sustav UN-a. Budimo stoga dio tog globalnog pokreta za klimu i borimo se da naš planet, nama i našoj djeci, ostane ugodan životni prostor, a ne tek pusta zemlja.

Plakat [.pdf]

I vi zasigurno imate osobni interes, a ukoliko ste roditelj i dužnost prema svojoj djeci, da smanjite ranjivost sebe i svoje obitelji na neizvjesnosti koje dolaze s nastupajućim klimatskim promjenama. Prema tome, dođite na radionicu! Ne bojte se veličine problema! Razgovarajmo, povežimo se, jer u pravilu kada se ljudi okupe da rade na nečemu što je svima važno raste raspoloženje, nestaju tjeskobe, a djelovanje postaje puno ugodnije.